Çalışanların iş tatmininin örgütsel bağlılıklarına etkisi: Buna yönelik bir araştırma
The effect of job satisfaction of employees on their organizational commitment: A study on this
- Tez No: 831079
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Küreselleşen günümüzün dinamik yapıları, teknolojik, politik ve stratejik gelişimler, kültürel değişimler çalışma şartları içinde temel entelektüel sermaye kabul edilen iş gücünün değerlendirilmesinde de bazı yeni oluşumlar meydana getirmiştir. İş gücü yapısında pozitif yaklaşımlar ve davranışların gerek kişisel gerekse örgütsel yapıda verimlilik elde etmek, yoğun piyasa koşullarında üstünlük sağlayarak sürdürülebilirliği temin etmek için önemli olduğunu göstermektedir. Başarı sağlamak isteyen tüm yapılarda iş görenlerin aktif olarak örgüt yapısında yer almaları ve inisiyatif kullanarak, yönetimsel süreçlere katılarak personel güçlendirmesi ile performans artışını sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak rekabet şartlarının değişken ve keskin olduğu günümüz koşullarında insan kaynağının en etkin ve verimli şekilde değerlendirilmesi üzerinde daha çok çalışılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, iş yaşamında örgütsel bağlılık ve iş tatmini konusundaki önemini inceleyerek, çalışanlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada; Örgütsel Davranış, Örgütsel bağlılık ve ileri sürülen yaklaşımlar, İş tatmini ve kuramlar ve iş tatmini etkileyen unsurlar konusu kapsamındaki ulusal ve uluslararası portallardaki kaynaklar araştırılmıştır.Araştırmada anket yöntemi kullanılarak araştırma sonucu elde edilen veriler ile İş tatmini ile çalışanların örgütsel bağlılıkları arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's globalizing dynamic structures, technological, political and strategic developments, cultural changes have created some new formations in the evaluation of the labor force, which is considered as the basic intellectual capital within the working conditions. It shows that positive approaches and behaviors in the labor force structure are important to achieve efficiency in both personal and organizational structures and to ensure sustainability by providing superiority in intense market conditions. It is aimed that those who work in all structures that want to achieve success are actively involved in the organizational structure and increase performance by strengthening personnel by taking initiative and participating in managerial processes. Depending on this situation, in today's conditions where competition conditions are variable and sharp, more studies are being carried out on the most effective and efficient evaluation of human resources. The main purpose of this study is to investigate the impact on employees by examining the importance of organizational commitment and job satisfaction in business life. In this study; Organizational Behavior, Organizational commitment and the approaches put forward, Job satisfaction and theories and the sources in national and international portals within the scope of the subject of factors affecting job satisfaction were investigated. With the data obtained as a result of the research, it was concluded that there was a positive significant relationship between job satisfaction and organizational commitment of the employees.