Tarsus masalları
Folk tale of Tarsus
- Tez No: 217408
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Tarsus Masalları adlı tezimiz, Tarsus ve köylerinden derlemiş olduğumuz dört fıkra ve kırk altı masaldan oluşmuştur. Tezimiz; Ön Söz ve Girişten sonra dört bölümden meydana gelmiştir. Çalışmamızın Giriş kısmında, Tarsus'un coğrafyası, tarihi ve sosyo ekonomik yapısı hakkında genel bir bilgi verdik. Birinci bölümde, masallar ve Tarsus'un halk kültürü ürünleri üzerine yapılan çalışmalar ile Tarsus masallarının derleme şekli hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, masalları motif ve tip yapısı bakımından inceleyerek Anti Aarne, Stith Thompson ve Wolfram Eberhard, Pertev Naili Boratav'ın kataloglarındaki tip numaraları ile birlikte motif sıraları verilmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde, Tarsus masallarının formel yapılarını inceledik. Dördüncü bölümde, Tarsus'un köylerinden derlemiş olduğumuz masalların metinlerine yer verdik.
Özet (Çeviri)
Our thesis called as Tarsus stories consisted of four jokes and fourty-six stories compiled from Tarsus and its villages. Our thesis; consists of fourt parts following the preface and introduction. In the introduction part of our study, we gave general information about geography, history and socio-economical structure of Tarsus. In the first part, we gave information about studies performed on stories and products of Tarsus?s folk culture and about compiling form of Tarsus stories. In the second part, motif orders are given together with type numbers in the catalogues of Anti Aarne, Stith Thompson and Wolfram Eberhard, Pertev Naili Boratav by examining stories in respect of motif and type structure. In the third part of our thesis, we examined formal structure of Tarsus stories. In th fourth part, we gave place the text of stories that we compiled from the villages of Tarsus.