Aziz Nesin'in romanlari üzerine bir inceleme
An analysis on the novels by Aziz Nesin
- Tez No: 217412
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalısmada, Aziz Nesin'in romanlarından yola çıkarak metin tahlili alanına katkıda bulunulmaya çalısılmıstır. Aziz Nesin'in hayatı, edebi kisiligi, eserleri, romanlarının materyal ve teknik unsurlarının incelenmesi, tezimizin içerigini olusturmaktadır. Aziz Nesin'in yazar olarak öne çıkan en önemli özelligi mizahçı olmasıdır. Edebiyatın nerdeyse her alanında eser veren Nesin, Cumhuriyet devrinin en önemli sanatçıları arasında yer almaktadır. Nesin, çok sayıda ürün vermistir ancak çok yazmasının nedeninin kolay yazmak biçiminde algılanmasını da istememektedir. Kendisini içinde yasadıgı topluma borçlu hisseden yazar, ne kadar çok yazarsa borcunu o derecede ödeyebilecegini düsünür. Eserlerinin yaygınlıgındaki önemli etken, sade ve anlasılır bir dil kullanmasıdır. Her kesime hitap edebilme özelliginin yanı sıra, eserlerinde geleneksel Türk halk gülmecesinden de yaralanır. Onun gülmecesinin temel ilkesi, güldürürken düsündürmektir. Romanlarında içinde yasadıgı toplumun sorunlarına deginmistir. Nesin, çogunlukla halktan kisileri konu edinir. Eserlerinde üstün gözlem gücü öne çıkar. Bu gücü sayesinde romana konu olabilecek her türlü malzemeyi hiç zorlanmadan kullanabilmistir. Halkın güncel yasantısını tüm gerçekligiyle islemesi ve mizahi üslubu çok iyi kullanması, Nesin'in Cumhuriyet döneminin en basarılı sanatçılarından biri olmasını saglamıstır.
Özet (Çeviri)
In this piece of art, it is contributed to the text analysis field,set out fromAziz Nesin?s novels. Aziz Nesin?life,his litterateur personality, his arts, material and technical studies of his novels form the content of our thesis. The most important chracteristic of Aziz Nesin as an author is his sense of humour. Aziz Nesin takes part as one of the most important artist of the republic revolution who gives master pieces in almost every field of literature. Nesin gives numerous master pieces. He doesn?t want to be perceived as an author who finds an easy way by writting lost of master pieces. The more he writes, the more he pays his depts on a man who feels himself in depted to the society he lives in. The important fact of his widely-known master pieces is his clear and pure language. Besides his ability of adressing every section , he makes use of the Turkish traditional sense of humor. The main principle of his humor is,he preoccupies and amuses at the same time. He mentions the problems of his society he lives in.Nesin generally choises his topics from the public. His superior observation power leads in his master pieces. By this power he uses every kind of materials that can be the subject of his novels without any constrain. Dealing with the daily life of the society, with the entire reslity and the well use of humorous style secure Nesin as one of the most important republic revolution author.