Ta'rib ve el-Cevaliki'nin el-Mu'arrab'ı
Ta'rib And El-Muarrab Of El-Cevaliki
- Tez No: 217418
- Danışmanlar: PROF. TACETTİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dil, insanoglu için hayati önem tasır ve toplum bireylerinin anlasma ve iletisim aracıdır. Sami Dil Grubu'ndan olan Arapça yasayan en eski dillerdendir. Her dil gibi Arapça da baska dillerden kelime alıs verislerinde bulunmustur. Baska dillerden alınan kelimeler, Arapça'nın ses yapısına ve dil kurallarına uygun hale getirilerek Arapçalastırılmıstır. Bu sekilde kelime alısına ?ta'rib?, alınan kelimelere de ?mu`arrab? veya ?dah?îl? denir. Arap dilinde mu`arrab kelimeler, ilk dönemlerde ibn Dureyd, el-Cevheri ve ibn Manzûr gibi âlimler tarafından yazılan lügatlerde belirtilmistir. Ancak bu konuda ilk müstakil çalısmayı el-Cevâlîkî yapmıstır. El- Cevâlîkî, Arapçalastırılmıs kelimeleri ?el-Mu'arrab? adlı eserinde toplamıstır. Bu eser sahasında bir ilk olup, kendisinden sonraki çalısmalara kaynaklık etmistir. 732 mu`arrab kelimeyi içeren bu eserin çesitli nüshaları vardır. lki 1876'da Leipzig'de yayımlanmıstır. ?El-Mu `arrab?ın üzerinde çalıstıgımız nüshası F. Abdurrahîm aittir.
Özet (Çeviri)
Language has a vital importance for human beings and it is also a tool of agreement and communication among individuals and societies. Arabic, a member of Sami Language Group, is one of the oldest languages. As well as every language, Arabic is also effected by other languages in terms of vocabulary dealing. The words, taken from other languages, are turned to Arabic by making them appropriate to Arabic Phonetics and to its language rules. This type of word taking is called `ta`rib?, the words taken are called `mu`arrab? or `dah?îl? including. At first periods, Mu?arrab words in Arabic are seen in dictionaries written by İbn Düreyd, El-Cevheri and ibn Manzur.However, El-Cevaliki has done the first private work in this field. El-Cevaliki has gathered the words that are turned to Arabic in its work `El- Mu?arrab?. This work is the first and a source for the other works coming after it. The first one of them was published in Leipzig in 1876.The edition of El-Mu`arrab that we are working on belongs to F. Abdurrahim.