Gazali'nin eserlerinde Yahudiliğe yaklaşımı
Ghazzali's approach to Judaisme in his works
- Tez No: 217419
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ebu Hamid Gazali, sadece İslam tarihçileri tarafından iyi bilinmez, Yahudilik öğrencileri, felsefe ve İlahiyat öğrencileri de onu iyi tanır. Onun sıradan insan seviyesine indiğini ve onları doğru dinsel deneyimlerin zirvesine çıkarmak için ilahi emirlerin yerine getirilmesine ve dinsel yaşama doğru yaklaşımı anlatmaya çalıştığını görüyoruz. Ancak aynı zamanda felsefenin ve teolojinin doruklarına çıktığını ve dinsel kavram ve olguların anlaşılması hususunda bu disiplinlerin temsilcilerini allak bullak ettiğini görüyoruz. Onun öğretilerinde Yahudiliğin yeri ve onun Yahudiler ve Yahudiliğe karşı tutumunu bilmek istememiz şaşırtıcı olmasa gerekir. Ancak bu konuda onun hayatı, kitapları ve öğreticisi hakkındaki sayısız eserlerde bulunmaz Özetle Gazali zamanının tasavvuf ve ilahiyat (kelam) literatüründe tek olmasına rağmen onun diğerlerinden ayıramayız. Onun yazıları gayri Müslimler için yeni bir şey ortaya koymaz. Akli ve dinsel yaşama yeni bir ahlaki ve psikolojik bir yaklaşımın temellerini atmasına rağmen. Gazali'nin kendisini tamamen koparamadığı hem Batı'da hem de Doğu'da koyu bir taassubun hakim olduğu bir dönemde yaşadığını göz önüne alırsak bunu doğru anlarız. Dahası önceki Sufiler gibi o da Yahudilik ve Hıristiyanlığa karşı tutum sorununu kişinin ahirete hazırlığı ve ahlaki gelişimi için önemli addetmiştir. Bu dinin mensupları ile yapılan münakaşaları Allah'ın onlar için vermiş olduğu hükmü değiştirmeyecek boş bir uğraş olarak kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
Abû Hâmid Al-Ghazzali is well know not only to historians of İslam but also to students of Judaism and of religion and philosophy in general. We have seen him descend to the level of the ordinary people and trying to impart to them the right approach to religious living and to the fulfilment of the divine commands so as to elevate them to the summit of true religious experience; but at the same time, we know that he scaled the heights of the philosophy and theology and shook the assuranse of the exponents of these disciplines with regard to religious concepts and the proper understanding of religious phenomena. It is not surprising, therefore, that we should wish to know Al-Ghazzâlî?s attitude towards Jews and Judaism and the place of Judaism in his teachings. Yet, this subject is not dealt with in any of the numerous publications dealing with his life, boks and doctrine, although studies of this king have been carried out with regard to theologians preceding, and historians following him. To sum up, although Al-Ghazzâlî is unique in both the theological and Sûfî literature of his time, we cannot isolate him from the rest of his generation. His writings disclose no new attitude towards teh non-Muslims, even though he laid the foundations for a new moral and psychological approach to all the phenomena of intellectual and religious life. We shall understand this properly if we bear in mind that he lived in a period of fanatical orthodoxy in both East and West, from which he could not detach himself completely. Moreover, he, like earlier Sûfîs, did not regard teh question of the attitude towards Judaism and Christianity as praticularly important for the moral improvement of the individual and his preparation for the next world, and he may even have considered the whole debate with the adherents of these religions a superfluous attempt to change Allah?s decree upon them.