Gazali'nin devlet ve yönetim anlayışının günümüz yönetim süreçlerine yansımaları
The reflections of ghazali's state and management understanding to today's management processes
  1. Tez No: 603105
  2. Yazar: ESMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk-İslâm düşünce dünyasının önde gelen düşünürlerinden olan Gazali'nin devlet ve yönetim üzerine düşünceleri günümüz kamu yönetim süreçleri açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle çeşitli eserlerinde yöneticilere vermiş olduğu tavsiyeleri günümüzde hâlâ güncelliğini korumakta, kamu yönetim süreçlerinde yaşanan sorunların çözümü aşamasında bizlere önemli argümanlar sunmaktadır. Gazali, eserlerinde“devlet ve yönetim”konularına geniş yer vermiş, toplumda düzenin sağlanabilmesi için devletin ve yöneticinin varlığının zorunlu olduğunu belirtmiştir. Döneminde yaşanan sorunları ve başarılı bir yönetim ortaya koyan sultanların uygulamalarını değerlendirerek, yönetici ile yönetilenler arasındaki ilişkilerin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği, yaşanan sorunların nasıl çözüleceği hususlarında değerlendirmelerde bulunmuştur. Bu tez çalışmasında Gazali'nin devlet ve yönetim anlayışı incelenerek yöneticilere bulunmuş olduğu tavsiyeler kapsamında günümüz kamu yönetim süreçlerinde karşımıza çıkan sorunların çözümü üzerinde durulmuş ve Gazali'nin yönetim bilimine katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the foremost thinkers of the Turkish-Islamic world of thought, Ghazali's thoughts on the state and the administration are of great importance for today's public administration processes. In particular, the recommendations he has given to the executives in various works are still up to date and provide us with important arguments for the solution of the problems experienced in public administration processes. In his works, Ghazali gave extensive coverage on the subjects of“state and administration”, and stated that the existence of the state and the governor is necessary for the establishment of order in the society. He evaluated the problems experienced during his term and the practices of the government managers who put forward a successful administration and made evaluations about how and how the relations between the manager and the ruled should be and how the problems would be solved. In this thesis, Ghazali's understanding of government and management is examined and the solution of the problems encountered in today 's public administration processes has been emphasized within the scope of the recommendations he has made to the managers and it has been tried to put forward his contribution to the science of management.