Gazâlî'nin hukuk anlayışında maslahat düşüncesi
Gazali's maslahat thought in understanding of law
  1. Tez No: 480092
  2. Yazar: FATİH KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİMCAN BUĞDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Önde gelen İslam âlimlerinden Gazâlî, hayatı ile örnek bir şahsiyet olup, düşünceleri ile özgün bir duruş sergileyen önemli bir ilmi şahsiyettir. Gazâlî, Eş'arî kelamcısı, Şâfiî fakihi ve mutasavvıf olup, birçok alanda kendinden sonraki dönemlerde adından söz ettirmiştir. Ortaya koyduğu görüşler günümüzde de önemini halen korumakta, eserleri akademik çevrelerce değerlendirilmekte ve hakkında müstakil çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Gazâlî, hocası Cüveynî'nin el-Burhân adlı eserinde ortaya koyduğu maslahat hakkındaki görüşlerini Şifâ'ul-Galîl, el-Menhûl ve el-Mustasfâ adlı eserlerinde daha da sistematik hale getirmiş, bu konuda kendinden sonraki usulcülere örnek teşkil etmiş ve İslam hukukunda maslahat yönteminin gelişmesine büyük katkılar sunmuştur. Çalışmamız Gazâlî'nin bu üç eserinde ele aldığı“maslahat”düşüncesini ortaya koymakla beraber diğer mezheplerinde görüşlerini dile getirerek, konunun ortaya çıkma ve gelişme süreçlerini tesbit etmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
One of the leading Islamic scholars, Gazali is an important scientific person with his personality which a unique stance with his thoughts.Gazali, who is an Es'ari theologian, the faqih and the mystic of Safi, and many people have spoken of themselves in later periods. The opinions that he has put forward are still important today and also his works are being appraised in academic circles and some studies are being continued about him.Gazali made his master Cuveyni's views in el-Burhân, that of master's work, more systematic on the works which named Sifâ'ul-Galîl, el-Menhûl and el-Mustasfâ. He created a source for the next Methodists and hecontributed to improve maslahat method in Islamic law. Our work will be about presenting maslahat thought, which is contained in Gazali's work, with putting into words of other sects' views to identify emerging and improving of the subjects.