Hadim ilçe merkezi'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Hadim country
- Tez No: 217420
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hadim iç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü'nde Konya ili sınırları içinde kuzey yarım kürede 36° 59' kuzey enlemi ile 32° 28' dogu boylamı civarında yer almaktadır. 921 km²'lik yüz ölçüme sahip ilçenin, denizden yüksekligi 1495 m.dir. Yapısal bakımdan Orta Toroslar Tektonik Kusagı içinde bulunan ilçenin en önemli yükseltileri Akdag, Çaldagı, Çekiç Dagı, Geyik Dagı, Esenler Dagı, Büyük Eyre Dagı, Hacıbaba Dagı, Karakus Dagı, Haydar Dagı, Kara Dag, Yıldız Dag ve Mahrem Dag'dır. Jeolojik devirlere ait kalkerler, sistler, mermerler ve alüvyonlar Hadim'in baslıca jeolojik elemanlarıdır. Bölgenin hidrografik unsurları ilçe sınırları içinden geçen Göksu Çayı, Karasu, Avsar Deresi, Gezlevi Çayı, Degirmen Deresi ve Kayhan Deresi'dir. ölçenin toprak yapısı alüvyal, kolüvyal, Kırmızı Akdeniz Toprakları ve Kahverengi Orman Topraklarından olusur. Arastırma sahamızın merkezinde karasal iklim hüküm sürerken Göksu Vadisinin geçtigi yerlerde ise Akdeniz iklimi görülmektedir. Hadim'in yıllık sıcaklık ortalaması 9,5 ºC iken, yagıs ortalaması da 632,9 mm'dir. Toplam nüfusu 59 941 olup, bunun 16 620'si ilçe merkezinde yasamaktadır. lçe merkezi 4 mahalle, genelde ise 7 belediye ve 20 köyün idari merkezi durumundadır. Meskenlerin çogu birkaç katlı betonarme yapılar ile toprak ve agaçtan olusan karma binalardan olusmaktadır. Hadim'in hakim ekonomik faaliyeti hizmet ve tarım sektörleridir. Ayrıca bünyesinde çesitli ticari faaliyetler gösteren dükkanlar barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hadim, takes part in 37º North latitude and 33º East longitude in the borders of province of Konya part of Middle Anatolian Region. Altitude of sub-province that has 921 km² is 1495 m. In the region where the river of Göksu, Stream of Karasu and Gezlevi formed the important hydrophy element forest and steps are dominant. While annual avarage temperature is 9,5 ºC, avarage of rain is 632,9 mm in that area where mediterranean and semi dry climate is dominant. important mountains are Çal, Ak and Haydar. Total population is 59 941 and 16 620 of this live in the centre of sub-province. The sub- province is the administrative centre of 4 quaeters, 7 municipalities and 20 villages. Dominant economical activities of Hadim is sector of service and agriculture. Also commercial buldings and market should not be forgetten.