1980-2000 yılları arasında türkiye de enflasyonla mücadele ve IMF'in rolu
The struggle with inflation in turkey between years of 1980-2000
  1. Tez No: 217435
  2. Yazar: ÖZBEN ALPER TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
B u çalışmanın amacı, özellikle son 30 yıldır Türkiye'nin en önemli sorunu olan enflasyon, enflasyonla mücadele ve IMF ile ilişkiler hakkında bir değerlendirme yapmaktır. T ü rk i ye'de yaşanan enflasyon, çalışmamda bahsi geçen enflasyon türlerinden birkaçıyla sınıflandırılamayacağı gibi,salt ekonomik bir olgu da değildir; siyasal,yapısal sistemle ve Türk insanına özgü veya az gelişmiş ülkelere ait tipik toplumsal davranış kalıplarıyla da doğrudan ilgilidir.Bütün bu sebepler birbirini körükleyerek bir enflasyon sarmalına neden olmuş ve enflasyon kronik bir sorun haline gelmiştir. T ü rkiye IMF ile ilk stand-by anlaşmasını 1961'de imzalamıştır.Ancak enflasyonun aşırı yükselmesi ve ithal ikameci ekonomiden dışa açık sanayileşme politikasına geçilmesi nedeniyle, özellikle 1980'den sonra IMF'le sıkı ilişki içine girilmiştir.2002'de imzalanan sonuncusuyla birlikte toplam 19 adet stand-by anlaşması yapılmıştır.Bunlardan altısı tamamlanmış, 12 tanesi ise tamamlanamamıştır. B ir zamanlar `canavar' olan enflasyon;son anlaşmanın harfiyen yerine getirilmesiyle düşürülmüştür.Artık Türk ekonomisi enflasyonsuz ortama alışmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis our aim to explain the inflation,inflation theories,approches to inflation. In thesis we write over about the description of inflation,the kinds of inflation and the scientific deals of inflation and the integrated part of the inflation in Turkey ,also Turkey IMF relations,structure of IMF and IMF system,econmy of Turkey in the era of 1980- 2000. The kinds of inflation .The sources of inflation as demand, cost, sturucturel, import, psicological,hyper, etc.the approches of inflation (classic,Fischer,Keynes,sturucturel etc.) Inflation and inflation in turkey are examined in first part of thesis. International monetery system,systems before IMF,Bretton woods conference and IBRD, aims of IMF,structure,depts,use of Money sources credits, stand byes,liberation of trade , the develuation of national moey orthodox-heterodox monetory policts are examined in second part of thesis. IMF-Turkey relations and the economic conditions after 1980, minimizing of the debts of country, 24 january decisions, 1999 and after the relations with IMF, 5 april programme of Turkey , structurel reforms,monetary politics and the sources of crisis in 2000?s are examined in last part.