Antalya lisesi ve tarihi gelişimi
Antalya high school and growing history
- Tez No: 217436
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Antalya lisesi 1898 yılında Beş Sınıflı Liva İdadisi adı altında eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Bu okul Antalya'daki ilk ortaöğretim kurumudur. 1916 yılına kadar İdadi adı altında faaliyetlerini sürdüren okuldan birçok gayrimüslim Osmanlı vatandaşı çocuklarıda eğitim almıştır. 1916 ? 1924 yılları arasında okulun adı Antalya Sultanisi olarak değiştirilmiştir. Ünlü şairlerimizden Ahmet Hamdi Tanpınar Antalya Sultanisi mezunlarındandır. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra eğitim işleri ile ciddi bir şekilde ilgilenilmiştir. Antalya Lisesi 1924 ? 1933 yılları arasında bir devreli lise ( ortaokul ) olarak faaliyet gösteriri iken 1933 yılında ikinci kademenin açılması ile tam bir ortaöğretim kurumu kimliğine kavuşmuştur. Bu durum 1968 yılında ortaokulun okul bahçesinden taşınmasına kadar devam etmiştir Antalya Lisesi 2006 yılında genel lise statüsünden çıkartılarak Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürülmüştür. Bu süre zarfında okulda çok kıymetli eğitimciler görev yapmış, birçok değerli şahsiyet okuldan mezun olmuştur. Antalya Lisesi bu uzun eğitim süresi içerisinde fiziki olarakta birçok değişikliğe uğramıştır. Belli bir zaman bünyesi içerisinde yer alan pansiyonu sayesinde sadece Antalya için değil, çevredeki il ve ilçelere de hizmet etmiş bölge için çok önemli bir ortaöğretim kurumudur.
Özet (Çeviri)
Antalya Lisesi started to give education in 1898. It was called Liva İdadisi With Five Classes. This school is the first secondary school in Antalya. It carried on ıt?s activities as an İdadi until 1916. Alot of Otoman citizens? children whose parents weren?t muslims got education in the school. Its name changed as Antalya Sultanisi in 1916 ? 1924 one of our famous poets Ahmet Hamdi Tanpınar graduated from Antalya Sultanisi. After the foundation of Turkish Republic, great importance was only asecondary school between 1924 ? 1933 and then in 1933 ıt became highschool. This stuation continued until 1968 whwn the secondery school moved from garden of the school. Antalya Lisesi was transformed into Anatolian High school in 2006. During to time a lot of good teachers worked in this school. Alot of famous people were the students of this school. Antalya Lisesi exposed a lot of changes during this long term. It has got durmitory in this way a lot of students from other cities and towns carfet education in his school