Mu'tezile ve ehl-i sünnet bağlamında ahiret alemi
The hereafter world in concern of Mu'tezile and ehl-i sünnet
  1. Tez No: 217442
  2. Yazar: SEMRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT BAHCIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ahiret inancı olan insanların merak ettiği konulardan birisi de ölümden sonraki hayattır. Ölümden sonraki hayatı üç bölümde inceledik: Kabir Ahvali, Ahiret Halleri, Cennet ve Cehennem. Bu konularda Mu'tezile ve Ehl-i Sünnet farklı görüşler bildirmişlerdir. Mu'tezîli düşünürlerin çoğunluğu kabirde olacakları inkâr etmiş, bazıları ise kabul etmiştir. Ehl-i Sünnet ise, kabir ahvaline dair Allah ve Peygamber (S.A.V) ne buyurmuşlarsa aynen kabul etmişlerdir. Mu'tezîliler ruhani bir dirilişle beraber cismanî dirilişi benimsemişler, Havz'ı inkâr etmişlerdir. Ehl-i Sünnet ise dirilişin gerçekleşeceğine ve Havz'a inanmışlardır. Mu'tezile imamları şefaatin, sadece tövbe etmişlere varolduğunu kabul etmişler ancak sıratı inkâr etmişlerdir. Ehl-i Sünnet mensupları ise, şefaati, uman herkes için varolduğunu kabul etmişler ve sıratın varlığına inanmışlardır. Mu'tezile'ye göre Allah görülemeyecektir, yine çoğunluğuna göre cennet ve cehennem yaratılmamıştır. Ehl-i Sünnet ise, Allah'ın ahirette müminler tarafından görüleceğine inanmışlar, cennet ve cehennem şuanda vardır demişlerdir. Mu'tezile ile Ehl-i Sünnet arasında ahiretle ilgili belirgin farklar olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the topics people with the hereafter belicf concerned is life after death. We studied life after death in three parts: ?The life in the Grave? ?The Circumstances in Hereafter World?, ? Heaven and Hell?. Regarding this topic, Mu? tezile and Ehl-i Sünnet have made differend statements. A mojority of Mu?tezile intellectuals denied the passible happenings in grave, and same of those acceped the passible happenings. Hawaver, Ehl-i Sünnet acceped everything concerning the life in grave which Allah and The Prophet (The Messenger) have stated. In Addition to a sipiratual revival , Mu?tezile has also accepted a bodily revival and has denied ?Havz?. Ehl-i Sünnet on the contrary, believed the occurance of revivel and ?Havz?. Mu?tezile Imams believed thet intercession exits only for those who repent and denied the existance of Sırat Bridge . The members of Ehl-i Sünnet believed that intercession exists for every one who hopes it and also believed the existance of ?Sırat Bridge?. According to Mu?tezile Allah will not be seen and fort he majorty of them, the heaven and the hell haven?t been created. Ehl-i Sünnet, hawever, believed that Allah will be seen in the hereafter life by the muslims, and they also stated that the heaven and the hell existed then. Clear differences have accured between Mu?tezile and Ehl-i Sünnet.