İslâm tarihi açısından Bilâl b.Rebâh el-Habeşî'nin hayatı ve şahsiyeti
Life and personality of Bilal b.Rebah el-Habeshi for islamic history
- Tez No: 217443
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bilâl b. Rebâh el-Habeşî, hicretten 40 yıl kadar önce (M.581) Mekke'de Habeşistan asıllı cariye bir anne ve köle bir babadan dünyaya gelmiştir. İslamiyet'in ilk yıllarına kadar Cumahoğulları kabilesi içinde Ümeyye b. Halef'in kölesi olarak yaşamıştır. Hicretin 1. yılında emredilen ezanı okuyan ilk sahâbidir. Hz. Bilâl, ilk Müslümanlardandır. Köle olduğu için efendisi Ümeyye b. Halef tarafından İslam'ı terk etmesi için kendisine çok işkence yapılmıştır. Hz. Ebû Bekir tarafından satın alınarak azad edilmiştir. Allah Rasûlü'nün yanından hiç ayrılmamış ve Rasûlüllah yaşadığı sürece onun müezzinliğini yapmıştır. Hz. Peygamberle birlikte tüm savaş ve seferlere katılmıştır. Bedir savaşında Ümeyye b. Halef'in öldürülmesinde büyük rol oynamış ve onun kurtulmasına müsaade etmemiştir. Bilâl b. Rebâh el-Habeşî, Allah Rasûlü'nün mali işlerini yürütüyordu. Ayrıca Beytü'l-Mâl'in muhafızlığı da ona aitti. Rasûlüllah'ın evinin her türlü ihtiyacını karşılamakla görevli idi. Allah Rasûlü'nün vefatından sonra ezan okuyamayacağını ifade ederek Hz. Ömer zamanında Şam'a yerleşmiştir. Bir gece rüyasında Allah Rasûlü'nü görmesi üzerine Medine'ye gelmiş ve Hz. Peygamber'in torunları Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin'in isteği üzerine ezan okumuştur. Bu onun son ezanı olmuştur. Bilâl b. Rebâh el-Habeşî, Hz. Ömer döneminde hicretin 20. yılında (Milâdi 641) Şam'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Bilal b. Rebah el-Habeshi was born in Mecca to a slave mother and father of Ethiopia about 40 years ago before the Hegira (immigration). He lived as the slave of Umeyye b. Halef in Cumalıogulları tribe until the first years of Islam. He is the first companion the Prophet Muhammad who gave the call to prayer commanded in the 1PstP year of the Hegira. Hz. Bilal is one of the first Moslems. As he was a slave, he was tortured too much by his sir Umeyye b. Halef to leave Islam. He was bought and set free by Hz. Ebu Bekir . He never left the Prophet of Allah and had been his muezzin as long as he lived. He participated in whole wars and expeditions together with Hz. Prophet. He played an important role regarding the killing of Umeyy b. Halef and did not allow him to survive. Bilal b. Rebah el-Habeshi was conducting financial businesses of the Prophet of Allah, but guard of Beytu-l Mal was also his duty. He was charged to cover all types of needs of the Prophet?s home. He mentioned that he would not give the call to prayer, after the death of the Prophet of Allah, and settled in Damascus during the time of Hz. Omer. He came to Mecca, as he saw the prophet of Allah in his dream and gave the call to prayer upon the request of Hz. Hasan and Hz. Hussein. Bilal b. Rebah el-Habeshi died in 20. year of the Hegira (the Gregorian calendar 641) in Damascus during the time of Hz. Omer.