Selçuk Üniversitesi yabancı diller yüksek okulu'nda görev yapmakta olan okutmanların hizmet içi eğitim ihtiyacının belirlenmesi
Determining the necessity of in-service teacher training of instructors working at school of foreign languages at Selçuk University
- Tez No: 217444
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ YILMAZ LİVATYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapmakta olan okutmanların hangi alanda ve konularda hizmet içi eğitime ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapan yüz okutman oluşturmuştur. Hizmet içi eğitim ihtiyacı özel öğretim yöntem ve teknikleri, genel öğretim yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojileri, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme alanlarına göre, Hande Abbasoğlu tarafından geliştirilen ve 38 sorudan oluşan bir anketle belirlenmiştir. Belirlenen alanlar çerçevesinde en yüksek eğitim ihtiyacı genel öğretim yöntem ve teknikleri alanında bulunmuş bunu sırasıyla eğitim teknolojileri, özel öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme ve sınıf yönetimi alanları izlemiştir. Okutmanların tüm alanlardaki hizmet içi eğitim ihtiyacının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre okutmanların hizmet içi eğitim ihtiyaçları arasındaki farklılığın anlamlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Yaş değişkenine göre yapılan değerlendirmeler sonucunda, genel öğretim yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojileri, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme alanlarında anlamlı fark bulunmuştur. Genel olarak bakıldığında, 40 ve üzeri yaş grubunda olan okutmanların hizmet içi eğitime daha çok ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Hizmet süresi değişkeninde ise genel öğretim yöntem ve teknikleri alanında ve eğitim teknolojileri alanında anlamlı fark çıkmıştır. 10 yıl ve üzeri hizmet süresi olan okutmanların diğer hizmet süresi gruplarına göre daha az hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Öğrenim düzeyi değişkenine göre ise sadece genel öğretim yöntem ve teknikleri ve eğitim teknolojileri alanında lisans mezunu okutmanların yüksek lisans mezunu okutmanlara göre daha çok hizmet içi eğitime ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Diğer alanlarda anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to determine the in-service teacher traınıng needs and the subjects that are required for the instructors of Selçuk University School of Foreign Languages. In-service need has been determined by a 38-questionnaire which was developed by Hande Abbasoğlu;special teaching methods and techniques, general teaching methods and techniques, educational technology, class management and measurement and evaluation. In line with this questionnaire the order of mostly required subjects are, first general teaching methods and techniques and then educational technology, special teaching methods, measurement and evaluation and class management, observed. The in-service training needs of the instructors for all fields are at average level. According to gender variable, there is not a relation between the inservice training needs of the instructors. According to age variable, there is relation on the fields, of general teaching methods and techniques, educational technology, class management and measurement and evaluation.Generally, the instructors that are above the age of 40 need more in- service teacher training than other age groups. According to seniority variables, there is relation on the fields of general teaching methods and techniques and educational technology.The instructors who are above the seniority of 10 years need less in-service teacher training than other groups. Acccording to educatinal level variables, only in general teaching methods and techniques field, BAs need more in-service teacher training than MAs. There is no relation between other fields.