Büyük kas becerilerini ölçme testi (bükböt)'nin Türkiye standardizasyonu
Standardization of test of gross motor skills for Turkey
  1. Tez No: 217457
  2. Yazar: KEZBAN TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENER BÜYÜKÖZTÜRK, PROF. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kezban TEPEL, ?Büyük Kas Becerilerini Ölçme Testi (BüKBÖT)'nin Türkiye Standardizasyonu? Bu arastırmanın genel amacı, 3-10 yas ABD çocukları için hazırlanan Test of Gross Motor Development-Second Edition (TGMD-2) testinin aynı yaslardaki Türk çocukları için norm degerleri nedir? sorusuna cevap aramaktır. Bu genel amaca baglı olarak asagıdaki sorular cevaplanmaya çalısılmıstır; 1-Büyük kas becerilerini Ölçme testi (BüKBÖT)'nin Türkiye için geçerlik ve güvenirlik katsayıları nedir? 2- Büyük kas becerilerini Ölçme testinin yaslara göre Türkiye norm degerleri nedir? Büyük Kas Becerilerini Ölçme Testi (BüKBÖT)'nin Türkiye standardizasyonunu yapmak için, her cografi bölgeden iki il olmak üzere toplam 14 il (Ankara, Konya, stanbul, Tekirdag, zmir, Aydın, çel, Adana, Diyarbakır, Sanlıurfa, Erzurum, Elazıg, Samsun, Trabzon) arastırma kapsamına alınmıstır. Her ilde sosyokültürel düzey, yas, cinsiyet, engelli olup olmama degiskenlerine göre tabakalı örnekleme ile belirlenen 3-10 yas arası 1600 çocuktan veri toplanmıstır. 3-10 yas arası 1600 kız ve erkek denege BüKBÖT'ün iki alt testine (lokomotor ve nesne kontrol) baglı 12 motor beceri uygulanmıstır. Deneklerin bu becerilerdeki performansları arastırmacı tarafından kaydedilmistir. Elde edilen veriler yukarıda belirtilen iki alt amaç dogrultusunda analiz edilmistir. Gelistirilen BüKBÖT'in geçerlik çalısmasında, yapı geçerligi ve içerik geçerligi ölçütlerine bakılmıstır. Testin güvenirlik çalısmasında ise hakemler (gözlemciler) arası tutarlılık, testin aralıklı tekrarı ve testin iç tutarlıgı ile ilgili güvenirlik ölçütlerine bakılmıstır. Analizler sonucunda, BüKBÖT `ün 3, 4, 5, 6 ve 7 yas çocukları için geçerli ve güvenilir bir test oldugu, fakat 8, 9, 10 yaslarındaki çocuklar için ise ilave standardizasyon çalısmalarına ihtiyaç oldugu söylenebilir. Testin (BüKBÖT) 3, 4, 5, 6 ve 7 yasındaki Türk çocukları gelistirilen norm degerleri tablolar halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Kezban TEPEL, ?Standardization of Test of Gross Motor Skills for Turkey? The general objective of this study was to find norm values of Test of Gross Motor Development 2 (developed and standardized by Dale A. Ulrich in America) for Turkey in children ages between 3 and 10 years old. It was studied on two subaims based on general objective as follow; 1-What are validity and reliability coefficients of Test of Gross Motor Development 2 (BüKBÖT) for Turkey? 2- What are Turkish norm values of Test of Gross Motor Development 2 (BüKBÖT) according to ages of children? Two cities from each geographical region, totally 14 cities included for standardization of Test of Gross Motor Development 2 in the study. These were Ankara, Konya, stanbul, Tekirdag, zmir, Aydın, çel, Adana, Diyarbakır, Sanlıurfa, Erzurum, Elazıg, Samsun and Trabzon. 1600 girls and boys ages between 3 and 10 years old constituted samples of the study according to social-cultural level, age, sex, and child from special education services with method of layer examplification in each city. 12 loco-motor and object control skills were applied to every subject. Performance of the subjects in the study was recorded by the researcher. Data obtained from the study were analyzed according to two sub aims stated above. Construct and content validity of the test were examined in analysis of validity. Desired validity coefficients were obtained for both validities. In reliability analysis of the test, agreement among observers, test retest and internal consistency of the test were examined. It was observed that each consistency provided sufficient validity. Norm values of the test were calculated for Turkish children As a result of this study, it can be said that Test of Gross Motor Development 2 can be effectively used in Turkish children ages 3, 4, 5, 6 and 7 years old. However, further standardization studies are necessary for children ages 8, 9 and 10 years old in Turkey. Norm values developed for Turkish children ages 3, 4, 5, 6 and 7 years old were presented in tables.