Hisar şiirinde çocuk
The child in Hisar poem
  1. Tez No: 217458
  2. Yazar: DİLEK CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM SERARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Modern anlamdaki çocuk edebiyatı Tanzimat dönemi ile baslar ve edebî deger, estetik ve biçim yönünden geliserek devam eder. Bu süreç içerisinde çocuk siiri ayrı bir yer tutar. Çocuk siirine egilim Tanzimat'tan bugüne artarak devam eder. Bu sebeple çocuk siirine yönelen sairler, arastırmacılar tarafından incelenmis ve degerlendirmeye tâbi tutulmustur. Ancak sairleri her zaman tek baslarına ele alıp degerlendirmek yeterli olmayabilir. Özellikle II. Mesrutiyet'ten sonra dergiler etrafında olusan toplulukları ortak sanat anlayısları çerçevesinde bir bütün olarak düsünüp incelemek de gerekir. Bu çalısma, söz konusu anlayıstan yola çıkarak Türk edebiyatının yaklasık çeyrek asra damgasını vuran ve bir siir toplulugu olan Hisar'ın çocuk siiri kapsamına girecek eserlerini incelemeye yöneliktir. Çalısmanın maksadı, Hisar dergisinin sayfalarında ya da sairlerin kitaplarında dagınık hâlde bulunan çocuk siiri örneklerini bir araya getirip tematik bakımdan degerlendirmek suretiyle Hisar siirinin çocuk edebiyatına katkılarını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Modern Juvenile Literature starts with Administrative Reforms and continues developing as a matter of literary value, esthetic and format. In this process, importance of Juvenile Poem is much more. Aptitude for the Juvenile Literature is getting bigger day by day, so poets tending to Juvenile Poem are searched by the researchers and evaluated. Yet it may not be enough to evaluate poets always as one. Especially the group around the prints after II. Administrative Reforms needs to be thought and analyzed as a whole in the joint art context. This study, by setting out with this conception, is to search Works of Hisar being a poem community and making its mark in about quarter age. The aim of the study is to combine the examples of Juvenile Poems dispersed in the pages of Hisar or in the books of poets, to evaluate in terms of themes and to state the contribution of Hisar poem to the Juvenile Literature.