Enbiya Suresinin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Enbiya Sura in terms of education of religious
  1. Tez No: 217478
  2. Yazar: NİSA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tez, giris ve üç bölümden olusmaktadır. Giris kısmında Din Egitimi hakkında kısa bir bilgi verilmektedir. I. Bölümde Enbiya Suresi tanıtılmaktadır. II. Bölümde ise bu surede tespit edilen olumlu ve olumsuz insan tipleri üzerinde durulmaktadır. Son bölüm olan III. Bölümde ise olumsuz özelliklere sahip olan insanı, olumlu özelliklere sahip bir hale getirebilmek için Enbiya Suresinde kullanılan egitim metot ve ilkeleri üzerinde durulmaktadır. Bu çalısmada sadece Enbiya Suresindeki ayetlerden degil, farklı surelerden de faydalanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Thesis is consist of an introduction and three parts. In the introduction part, a short brief on teaching religious is given. In the first part, Enbiya Sura is presented. In the second part, it is talked about negative and positive types of people who are seen in Enbiya Sura. In the last part of thesis it is talked about the methods given in Enbiya Sura to change negative type of people to positive type of people. In this work, we haven?t used only the verses of Enbiya Sura but also verses of other suras in Quaran as well.