Using newspapers to teach vocabulary to pre-intermediate level preparatory class students
Orta-altı seviye hazırlık sınıfı öğrencilerine kelime öğretiminde gazete kullanımı
- Tez No: 217479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı orta seviye hazırlık sınıfı öğrencileri üzerinde gazetelerin kelime tanıma ve hatırlamaya yönelik etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma iki hipotezi incelemiştir; (1)öğretmenleri kelime öğretmek için gazete kullanan öğrenciler, öğretmenleri kelime öğretmek için gazete kullanmayan öğrencilere oranla kelime tanıma açısından daha fazla gelişim göstereceklerdir. (2) gazete kullanarak kelime öğretilen öğrenciler, gazete kullanılmadan kelime öğretilenlere oranla kelimeyi tanımaya yönelik daha iyi kelime hatırlama yeteneği göstereceklerdir. Bu iki hipotezi test etmek amacıyla iki grup seçilmiştir, deney grubu ve kontrol grubu. Hedef kelimeler deney grubuna gazete makaleleri kullanılarak, kontrol grubuna ana dille çeviri yöntemi kullanılarak öğretilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce, her iki gruba da bir ön-test uygulanmıştır. Uygulamadan sonra, her iki gruptaki öğrencilerin kelime gelişimlerini ölçmek amacıyla aynı ön-test, son-test ve hatırlama testi (uygulamadan iki hafta sonra) olarak uygulanmıştır. Veri analizleri göstermiştir ki öğretmenleri gazete kullanarak kelime öğretilen öğrenciler, öğretmenleri ana dille çeviri yöntemi kullanarak kelime öğreten öğrencilere oranla hem son-testte hem de hatırlama testinde belirgin ölçüde daha yüksek puanlar almıştır. Bu çalışmanın bulguları, yukarıda belirtilen her iki hipotezi de doğrulamıştır. Tüm sonuçlar göstermiştir ki, orta seviyedeki hazırlık sınıflarında gazete kullanımı kelime tanıma ve hatırlama bakımından etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate if newspapers are effective in terms of improving students? vocabulary recognition and retention on intermediate preparatory class students. This research tested two hypotheses, (1) the students whose teachers use newspapers to teach vocabulary will improve considerably in recognizing words as opposed to the students whose teachers do not use newspapers. (2) the students who are exposed to newspapers will retain words considerably better than the students who are not exposed to them. In order to test these two hypotheses, two groups were selected, an experimental group and a control group. The target vocabulary items were taught through newspaper articles to the students in the experimental group and the same vocabulary items were taught through translation to the students in the control group. Prior to this experiment, a pre-test was applied to both the experimental and the control group. After the treatment, in order to measure the students? vocabulary development in both groups, the same pre-test was applied to both groups as a post-test and retention test (two weeks later) . Data analysis showed that the students whose teacher used newspaper articles to teach vocabulary scored considerably higher than the students whose teacher used translation both on the post-test and the retention test. The findings of the study confirmed both of the two hypotheses mentioned above. All the results showed that using newspapers in preparatory schools at intermediate level is effective in vocabulary recognition and retention.