Çağdaş Türk sanatında figüratif resmin kültürel değişimle ilintisi
The relation between figurative art and cultural change in contemporary Turkish art
- Tez No: 217480
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
17. yüzyıldan günümüze gelen Batılılasma anlayısı Osmanlı mparatorlugu' nda her alanda oldugu gibi kültürel alanda da önemli degisikliklere yol açmıstır. Uzun yıllar, yeni degerler öncekilerin içine oturtuldugu oranda kabul görmüs olsa da, saray destekli kültürel degisim çabaları toplum arasında da benimsenmistir. Figürü dıslayan resim anlayısı da zamanla terkedilmis, insanlara tanıdık gelen atmosferler içerisine yerlestirilen figür, bu sekilde begenilere sunulmustur. Türk toplumunun tarihini konu alan figüratif resimler de, halkın manevi dünyalarına seslenmeleri dolayısıyla, figüratif resme karsı olan olumsuz tutumun kırılmasına yardımcı olmustur. II. Dünya Savası ve bunu izleyen yıllarda ortaya çıkan olayların sebep oldugu degisimler ise ulasım ve iletisimin gelismesi, ticaret sermayesinin birikimi, kentlesmenin hızlanması, nüfusun artması, ekonomik, teknolojik ve bilimsel açıdan modernlesme gibi durumların yarattıgı gerilim ve aynı zamanda etkilesimler sanatçıları figüratif anlatım olanaklarını kullanma yoluna iten nedenler olmustur. Dünya ve Türkiye sanatını etkileyen olaylar sonucunda figüratif resim etkinligini her dönem sürdürmüstür. Çünkü birey, bir anlamda figürdür ve figüratif resim de bir anlatım yoludur. Bu düsünceden hareketle, figüratif resmin, tarihin her döneminde kültürel degisimle paralel bir gelisim çizgisi gösterdigi söylenebilir. Ancak Türk toplumunda figüratif resme bakıs açısının gün geçtikçe daha da genisledigini söylemek, bir anlamda dogru fakat kesin bir yargı olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Understanding of Westernization which goes back to the 17th century has led significant changes not only in every field but also in the cultural field. Although the Ottoman culture having a rooted tradition before the establishment of the Republic had changes within the framework of the westernization, a change within the existing traditions was experienced. The out-figuring art mentality was abandoned in time and the figure which was placed into the atmosphere which turned out to be sympathetic and acquainted to the people was offered to the discrimination in this way. The figurative pictures referencing the magnificent history of the Turkish society also have assisted to break the negative attitude against the figurative art due to the fact that they address to the spiritual world of the people. The changes caused by the World War II and the events in the subsequent years, the tension and spontaneous interactions created by the situations such as the development of the transportation and communication, accumulation of the commercial capital, acceleration of the urbanization, increase of the population and modernization with respect to economy, technology and science have been among the reasons pushing the artists to use the figurative exposition possibilities. At the end of the events affecting the art of the world and Turkey, the figurative art has always sustained its effectiveness every time of period. Since the individual is a figure in a sense and there is not an exposition with the figurative art. If the figurative art is considered to show a progressive line as parallel to cultural change in every period of the history, it will be true but not an absolute judgment in a sense that the point of view of the society to the figurative art is increasing day by day.