Karia ve İonia bölgeleri Antik Devir çapaları
Karia and İaonia area of Ancient Age anchors
  1. Tez No: 217519
  2. Yazar: OKTAY DUMANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilinen bütün antik devir çapalarının ilk buluntuları antik devire ait gemilerde ortaya çıkmıstır. Aynı zamanda koy ve kıyılarda elde yapılan arastırmalar sonucunda bulunan çapalarda arastırmalara kaynak saglamıstır. Arastırmacılar antik devir duvar resimlerinden ve Mısırda bulunan fresklerden elde ettikleri bilgiler ısıgında çapaların gelisimi hakkında bilgiler edinmeye çalısmıslardır. Bu çapaların gelisimi sistematik olarak gelisim göstermis ve tipleri ve teknolojileri ihtiyaç geregi çesitlilik göstermistir.
Özet (Çeviri)
Anchors are the not known aspect of ancient ship in addition to being found from ancient shipwrecks, we have pictures and written evidence of ancohos coming to us from antiguity. The earliest information comes from the Homer and also wall frescoes in Egyptian tombs. In previous researches it was found out that ship anchors had developed in a hist orical process. Therefore examining these anchors sistmeatically in both typical and technologiacal aspects will help us to complate the missing parts of achaelogy. First the ships of that period can be gathered .then bu the collection of the anchors underwater ancient lost anchorages and ports can be found out.