XIX. yüzyılda Osmanlı Devletinde mesleki ve teknik eğitim
Vocational and technical education in the Ottoman Empire (xıx. century)
- Tez No: 217521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Osmanlı Devletinde meslekî-teknik eitim, XVIII. yüzyıla kadar yaygın eitim eklinde, Ahi Tekilatlarında yapılmaktaydı. Bu tekilatlarda meslekîteknik eitim, usta-çırak ilikisi içerisinde küçük atölyelerde verilmekteydi. Ancak bu tarzda verilen eitimle elde edilen üretimin, aynı yüzyılda Sanayi nkılâbını gerçekletirmi olan Avrupa devletleri ile rekabet etmesi söz konusu olamazdı. Çünkü Avrupa devletleri, atölyelerde elle yapılan üretimi terk ederek makinelerle seri üretime geçmilerdir. Osmanlı Devleti'nin XVIII. yüzyılda Avrupa'da balamı olan Sanayi nkılâbının meydana getirdii teknolojik gelimelerin farkına varması ancak XIX. yüzyıl balarında olmutur. Avrupa devletleri XVIII. yüzyıl boyunca sanayilerini her alanda gelitirmiler, XIX. yüzyıla daha güçlü bir ekilde girmilerdir. Avrupa devletlerinin sanayi alanında hızla gelimesinin sebepleri aratırıldıında ise, meslekî-teknik eitime verdikleri önem ortaya çıkmaktadır. Geçte olsa bu durumun farkına varan Osmanlı Devleti, meslekî-teknik eitim alanında hızla Avrupa'yı örnek almaya balamıtır. XIX. yüzyılda, özellikle Tanzimat'tan sonra meslekî-teknik eitimin hemen hemen her alanında okullar açılmıtır. Okullardan daha kısa zamanda teknik eleman mezun etmek amacıyla Avrupa'dan öretmenler, ders programları ve kitaplar getirtilmitir. Osmanlı Devletinde XIX. yüzyıl boyunca açılmakta olan meslekî-teknik eitim kurumları balangıçta askeri ihtiyaçların giderilmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle ilk açılan kurumlar askeri mühendishaneler ve ıslahhanelerdir. Daha sonra sivil alanda meslekî-teknik eitim veren ziraat, sanayi, kondüktör, imendifer, kadastro, orman, maden, baytar, mimar ve çırak Mektepleri hızla açılmaya balamıtır.
Özet (Çeviri)
Professional technique education used to be given until the 18th century by Ahi Organizations in the Ottoman state that education was performed in the way of craftsman and apprentice in the small workh shops, but the productions which were made based on hawing such a primitive education that wasn?t a matter of course to compete with European countries because of those countries had already left the hand made productions in the work shops and started to produce the necessary products as seriesly thanks to technological machines. In the early years of the 19th century the Ottoman state just realized the technological developments as a result of industrial revolution which had already begun in Europe in the 18th century. The European countries developed their industries in every field during the 18th century and entered the 19th century much more powerful then ever Searching thoroughly of the rapid development of those countries reveals how they pay importance to the professional technique education. Although the Ottoman was late enough to realize of that situation, it took those countries as model. After the political reforms had been made in the Ottoman state in the 19th century, a lot of number of professional technique schools, including almost every field of techniques, were opened and thus, many teachers, technique programmes and books were brought in to the state to have authorized technique staff members in a short time. At the beginning, the Ottoman state aimed to meet the military necessities by means of those schools that opened during the 19th century. For this reason the first instituons were the military and the reformatory schools. Following up to these schools a lot of technique institutions which serve for the civilian area, were opened soon such as agriculture, industry, railway, land survey, forestry, mining, veterinary surgeon, architect.