Yugoslavya siyasal sisteminin yıkılışı
The collapse of the political system of Yugoslavia
  1. Tez No: 217541
  2. Yazar: BURHAN ABAZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Josip Broz Tito liderliğinde kurulan, etnik, kültürel ve dini olarak birbirinden farklı özellikler taşıyan toplulukların bir arada topraklarında yaşadığı, Dünyadaki iki kutuplu düzende kutupların ortak kesişimi özelliğine sahip, her iki tarafın sistemlerinin özelliklerini barındıran politik ve ekonomik uygulamaların uygulandığı bir ülke olarak tarih sahnesinde yer almıştır. Otuz beş yıl boyunca Josip Broz Tito liderliğinde işleyen Yugoslavya sistemi, Tito'nun vefatından sonraki dönemde çok uzun süre varlığını sürdürememiştir. 1991 yılında Slovenya ve Hırvatistan Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile başlayan süreçte, kanlı çatışmalar ve insanlık dışı olaylar ortaya çıkmış ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, paramparça olarak tarihe karışmıştır. Bu parçalanma ve yok oluşun ortaya çıkmasında çok eski zamanlardan gelen olaylar ve iki kutupluluğun ortadan kalkması esnasında yaşanan konjonktürün etkileri mevcuttur. Farklılıkların ülkesi olan Yugoslavya, tarih sahnesini terk ederken büyük güçlerin birbirlerine güç gösterisi yaptığı, büyük bir satranç oyununa satranç tahtalığı yapmıştır. Tarihi geçmişinden ve çok milletli yapısından kaynaklanan iç düşmanlık, dış güçlerin satranç oyununda kan olarak, ortaya dökülmüştür. Farklı inançlara ve kültürlere sahip değişik milletlerin mutlu ve huzurlu bir ortam içinde birlikte yaşaması amacıyla oluşturulmuş bu sistem ve ülke parçalanarak ortadan kalkarken, yanı başında AB büyümeye devam etmektedir. Yugoslavya'dan kopan parçalar şimdi AB çatısı altında birleşmekteler, birlikte olmayı imkânsız görerek ayrılanlar şimdi nasıl olurda sınırlarını kaldırıp, birlikte yaşayacaklar. Sonuç olarak Yugoslavya yıkılmıştır çünkü hiçbir iç ve dış siyasi irade yaşamasını istememiştir.
Özet (Çeviri)
Socialist Federal Republic of Yugoslavia as a country which distinct ethnical, cultural and religious communities lived together on her soil has been layout at the borders of two poled world and has had political and economic systems included features both of them in the period of a world divided into two pole has been established after the World War II by the leadership of Josip Broz Tito. Throughout thirty five years, the system of Yugoslavia that has been functioned under the control of Josip Broz Tito could not continue its existence for a long time after the death of Tito. Socialist Federal Republic of Yugoslavia has been demolished by bloody struggles and tragedies after the period has begun by the declaration of independence by Slovenia and Croatia in 1991. Historical struggles and conjuncture of collapsing two sided world system has affected the demolition of Yugoslavia. Yugoslavia as a land of differences has been converted a chess-board which great powers was still playing the game of balancing and power on it even after death of her. The hostility in Yugoslavia originated from its multi-ethnical structure and bloody history of struggles reveals itself as blood on this chess-board. Yugoslavia as a system and country which was established to live together distinct ethnical and religious communities in prosperity and peace has been demolished while European Union was still growing and expanding around her. The republics separated from former Yugoslavia which separated from each other as a matter of impossibility of live together are united or on the way to become united under European Union structure, how disband their borders and live together today. At the end Yugoslavia has been demolished because none of the political powers nor inner neither outer ones wished to exist her.