Yugoslavya'da sosyalizmden kapitalizme geçiş: Özyönetim uygulaması
Transition from socialism to capitalism in Yugoslavia: Self-management practice
  1. Tez No: 262713
  2. Yazar: CANER SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu doktora tez çalışması Yugoslavya'yı, 1950-1980 döneminde uygulanmış olan ?sosyalist özyönetim sistemi? ve 1980'li yıllarda gerçekleşen ?sosyalizmden kapitalizme geçiş süreci? bağlamında inceleyip açıklıyor. Bu bağlamda üç temel tez ileri sürülüyor: (1) Yugoslav sosyalist özyönetim sisteminin üç temel problemi ?bölgeler arası rekabet ve eşitsizlikler?, ?toplumsal eşitsizlikler? ve ?bürokratik-teknokratik yönetici sınıf? idi. Bu problemler, hem özyönetimin gelişimini sınırlandırdı hem de sistemi zayıflatıp kırılgan hale getirdi. (2) Sosyalist özyönetim sistemi 1980'li yıllarda neoliberal reformlar vasıtasıyla tasfiye edildi ve yerine kapitalizm yapılandırıldı. Bu reformlar, yerli bürokratik-teknokratik yönetici sınıf(lar) ile merkez kapitalist devletler arasında kurulan işbirliği tarafından uygulandı ve yönetildi. (3) 1980'li yıllarda gerçekleşen kapitalizme geçiş süreci, bölgeler (altı federe cumhuriyet, iki özerk eyalet) arasında piyasa ve kaynak kapma mücadelelerini başlattı. Bu mücadeleler, bölgelerin yerel bürokratik-teknokratik yönetici sınıflarının liderliğinde gerçekleşti. Böylece 1980'li yıllarda yaşanan kapitalizme geçiş süreci, 1990'lı yıllarda gerçekleşen Yugoslav savaşlarının ve parçalanmanın ekonomik zeminini oluşturdu.
Özet (Çeviri)
This doctorate thesis study analyses and explains Yugoslavia within the context of ?socialist self-management system? practiced in the period of 1950-1980 and ?transition process from socialism to capitalism? realized in the 1980s. Within this context, three main theses are maintained: (1) Three major problems of the Yugoslav socialist self-management system were ?competition and inequalities among the regions?, ?social inequalities? and ?bureaucratic-technocratic ruling class?. These problems both restricted development of self-management and render the system vulnerable. (2) Socialist self-management system was destroyed and capitalism was constructed simultaneously through neoliberal reforms in the 1980s. These reforms were implemented and conducted by cooperation between local bureaucratic-technocratic ruling class(es) and core capitalist states. (3) Transition to capitalism in the 1980s led to struggles for markets and sources among the regions (six federative republics, two autonomous provinces). These struggles rose under leadership of local bureaucratic-technocratic ruling classes of the regions. Consequently, transition to capitalism in the 1980s formed economic ground of the Yugoslav wars and disintegration that occurred in the 1990s.