Öğretmen ve eğitim yöneticilerinin değer yönelimlerinin çok boyutlu olarak incelenmesi (İstanbul ili örneği)
The multi-faceted analysis of 'the value intensions? for teachers and executives (the sample for İstanbul city)
  1. Tez No: 217554
  2. Yazar: ÜMİT UNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmayla öğretmen ve eğitim yöneticilerinin değer yönelimlerinin çok boyutlu olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum ile Sonuç, Tartışma ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki öğretmen ve okul yöneticileri, örneklemi ise 8 ilçede (Anadolu yakasını temsilen 4 ilçe, Avrupa yakasını temsilen 4 ilçe) görev yapan 465 sınıf ve branş öğretmeni ile okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca bu araştırmada; demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik Kişisel Bilgi Formu ve Schwartz Değerler Ölçeği yer almaktadır.Araştırmada; non parametrik teknikler, parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (Annova), non parametrik Kruskal Wallis testi, non parametrik Mann Whitney-U testi, Pearson Çarpım Moment korelasyon analizleri kullanılmış olup manidarlıklar 0.5 düzeyinde sınanmıştır.Öğretmen ve eğitim yöneticilerinin değer yönelimleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişki araştırmanın sonuçlarıyla ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları daha önce yapılan ilgili araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyse `value intentions? of teachers and executives in multi-faceted ways..The center of this research is formed by teachers and school managers in İstanbul. And the sampling is formed by 465 occupied class and branch teachers and school managers working in 8 different counties (of which 4 is on European side and 4 on Anatolian side).Scanning model has been used in the study. For gathering information about demographical variables, `Personal Information Forms? and `Schwartz Scale of Human Values? , non-parametrical techniques, parametrical analysis techniques, `t-test? for independent groups, one way analysis of variance (Annova) , non-parametrical Mann Whitney ?U test and Pearson Multiple Momentum Correlation Analysis have been carried out in the research and acquired level of expressiveness has been assumed as 0.5.The relation between demographical properties and value intentions of teachers and managers has been sorted out through the results of the research. These results have also been compared to previous studies.