Meslek lisesi öğrencilerinin okul iklimi algıları ile mesleki olgunluk düzeyleri arasıdaki ilişki
The relation between the school climate perception and professional ripeness levels for the students of vocational high schools
- Tez No: 217564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın amacı Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin eğitim gördükleri okulların okul iklimi algılamaları ile mesleki olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin nasıl olduğunun incelenmesidir. Bu çerçevede ayrıca çeşitli sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi gibi) bu değişkenlerle bağlantısı da ortaya konulmuştur. İstanbul ili Anadolu Yakasında öğrenim gören meslek lisesi öğrencilerinden ilişkisel tarama modeli yöntemi ile seçilen örneklem grubunun 341'i erkek (%90,0), 38'i kız (%10,0) olmak üzere toplam 379 öğrenciden oluşmaktadır.Katılımcıların mesleki olgunluk düzeylerini değerlendirmek için Prof. Dr. Yıldız Kuzgun ve Dr. Feride Bacanlı tarafından 1996 yılında Türkçe'ye uyarlanan Mesleki Olgunluk Ölçeği, okul iklimi algılarını belirlemek için ise Kapsamlı Okul İklimi Değerlendirme Ölçeği (CASE / KOİD) `nin öğrenciler tarafından doldurulanı kullanılmıştır. Kapsamlı Okul İklimi Değerlendirme Ölçeği (Comprehensive Assessment of School Environment CASE), Nebraska Üniversitesi ve Batı Michigan Üniversiteleri'ne Ulusal Ortaokul Ortaklığı Müdürlüğü ( National Assocation of Secondary School Principals) tarafından yaptırılmıştır. KOİD'in Türk'çe uyarlaması Acarbay (2006) tarafından yapılmıştır. Toplanan verilerin analizinde t testi, ANOVA, Kruskal Wallis-H, LSD, Scheffé, Mann Whitney-U ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon istatistik teknikleri kullanılmıştır.Mesleki Olgunluk Ölçeği toplam puanları Okul İklimi Ölçeği'nin tüm alt boyutu puanları ile pozitif yönde olumlu ilişkidedir. Mesleki Olgunluk Ölçeği toplam puanları yükseldikçe Okul İklimi Ölçeği'nin tüm alt boyutu puanları da yükselmektedir.Çalışma, bulguların ilgili literatür ışığı altında tartışma ve önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Relation between the school climate perception and Professional ripeness levels is for Vocational High Schools students is the aim of the study. In this frame besides, connection of different sosyo-demographic variables (sexuality, age e.g.) to the this variables are investigated. Fort his study Istanbul Anatolian side is selected. The students who lives Anatolian sides consist of 341 male students (90%) and 38 girl students (10%).To evaluate of participation?s Professional ripeness levels, Vocational ripeness scale which is translated to Turkish by Prof.Dr.Yıldız Kuzgun and Dr.Feride Bacanlı on 1996 is used and also to evaluate of school climate perception, Comprehensive Assessment of School Environment (Case / Koid) is used by students. Comprehensive Assessment of School Environment is prepared by Nebraska University and West Michigan University for National Association of Secondary School Principals. Besides Koid is translated to Turkish by Acarbay (2006). T Test, Anova, Kruskal Wallis-H, LSD, Scheffé, Mann Whitney-U and Pearson coleration statistic techniques are used for analyzing collected data.There are positive relation between total points of vocational ripeness scale and School climate scale. While vocational ripeness scale?s total points are rising, School climate scale is also rising.