İlköğretim birinci kademe öğretmelerinin iş motivasyonları ile sınıf yönetim becerilerini algılama düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between work motivations and classroom management skills perception levels of teachers in first stage of primary education
- Tez No: 217565
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
İlköğretim I. Kademesindeki sınıf öğretmenlerinin iş motivasyonlarının sınıfyönetimi becerileri algıları ile ilişkisini araştırmayı amaçlayan bu tez çalışmasındaöğretmenlerin eğitim sistemi içerisindeki rollerini ve başarı koşullarını belirlemeyeyönelik sonuçlar elde edilmesi hedeflenmiştir. Sınıf Yönetimi Becerilerinin yapısalcıyaklaşımı benimseyen Türk eğitim programı çerçevesinde giderek işlevselleşmesi,öğretmenlerin mesleklerine yönelik becerilerinin belirginleşmesine de yol açabilmektebu durumda öğretmenler için İş Motivasyonu önem kazanmaktadır.Araştırmada öğretmenlerin iş motivasyonu düzeylerinden genellikle memnunoldukları ve sınıf yönetim becerilerinin çoğunlukla tam olduğu belirlenmiştir.Öğretmenlerin iş motivasyonları ile sınıf yönetimi becerileri algıları arasında yüksekdüzeyde bir ilişkinin bulunduğu araştırma bulgularının merkezinde yer almaktadır.Araştırmada öğretmenlerin İş Motivasyonu ile Sınıf Yönetimi Becerilerialgılarının kişisel ve işe özgü özelliklerine göre farklılıklar olduğuna ait sonuçlar eldeedilmiştir. Öğretmenlerin hem iş motivasyonları ve hem de sınıf yönetimi becerilerialgıları yaş grubu, görev yapılan ilçe, mezun olunan eğitim kurumu, bu dahil kaç okuldaçalıştığı, öğretmenlik kıdemi ve idari görev yapmışlık durumuna göre farklılaşmaktaiken, iş motivasyonları tek başına (sınıf yönetimi becerileri algıları bu demografikdeğişkenlere göre farklılaşmaz iken) ev durumuna göre farklılaşmakta ve yineöğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri algıları tek başına (iş motivasyonları budemografik değişkenlere göre farklılaşmaz iken) mesleki eğitime katılım ve ailedebaşka öğretmen varlığı faktörüne göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is targeted to produce results for determining roles and success factors withinthe education system in this thesis aiming to research for the relation between workmotivations and classroom management skills perceptions of class teachers in the firststage of primary education. As classroom management skills in Turkish educationsystem in adopt of constructivist approach are functionalized progressively inemphasizing occupational skills of teachers so make work motivation of teachers beparamount.It is found in this research that teachers are contented with their work motivationin general and perceive full classroom management skills mostly. The high levelrelationship between work motivations and classroom management skills of teachers isthe central finding of this research.Research yielded that the work motivation and classroom management skillperception levels of teachers differ according to their personal and occupationalcharacteristics (such as their age groups, district worked, level of education, number ofschools worked, teacher tenure and management position ever taken). Their workmotivation differs separately according to their possession of their own house and theirclassroom management skills differ separately whether they participated to in-servicetraining and there is another teacher in their family.