Türev piyasalar ve forward işlemlerinin vergilendirilmesi
Derivaties and taxation of forward transactions
- Tez No: 217576
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın konusunu, 'Türev Piyasalar ve Forward İşlemlerinin Vergilendirilmesi" oluşturmaktadır. Öncelikle, finansal risk ve risk yönetimi ile ilgili açıklamalar yapılarak, finansal yeniliklere yol açan etkenler incelenmiş daha sonra ise her bir finansal araç/ürün kapsamında finansal türev piyasalar anlatılmıştır. Bu kapsamda başlıca türev ürünleri olan futures, forward, swap ve opsiyon işlemleri ele alınmış ve bu işlemlere ilişkin genel bilgiler ve piyasanın işleyiş esasları aktarılmaya çalışılmıştır. Forward işlemlerinin vergilendirilmesi ise, türev ürünleri bazında, ürünlerle ilgili genel bilgilerin aktarılmasını müteakip başlıca vergi kanunları bağlamında ele alınmıştır. Bunun dışında çalışmanın son kısımlarında, türev ürünlerinin vergilendirilmesi konusu mali hukuk anlamında genel olarak ele alınmış, bu ürünlerin vergilendirilmelerinde karşılaşılan sorunlar ve bu işlemler yardımıyla vergiden kaçınma yöntemleri mali hukuk mevzuatı kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Derivatives and Taxation of Forward Markets constitutes the subject of the study. First of ali, the factors which lead to financial innovations were analyzed by making the explanations related with the financial risk and risk management and then the financial derivatives markets were described in the scope of each financial tool/product. in this scope the main derivatives such as futures, swap and option transactions were discussed and the general information related with these transactions and the basics of the market mechanism were tried to be conducted. The taxation of forward transactions was discussed in the context of the primary tax laws after the general information concerned with the products in the scale of derivative products were conducted. Other than this, in the conclusion of the study the subject of taxation of derivative products were discussed in general in the sense of financial law, the problems which have been met in taxation of these products and the tax avoidance methods by backing these transactions were scrutinized in the scope of the financial law.