Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de çalışma hayatında kadının yeri ve kadın işsizliği
The place of women in the working life and women unemployment in Turkey in the process of adaptation to the European Union
- Tez No: 217579
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşme, beklenenin aksine, bütün dünyada işsizlik sorununun önemliölçüde büyümesine neden olmuştur. İşsizlikten en fazla etkilenen gruplardan biri dekadınlardır. Kadınlar hem çalışma hayatına girişte, hem de çalışmaları esnasındaçeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların bir kısmı kadınların erkeklere göreeğitim düzeylerinin düşük olmasından kaynaklanırken, bir kısmı da toplumun kadınaverdiği rol ile ilgilidir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hala kadın-erkekfırsat eşitliği sorunu yaşanmaktadır. Kadınlara erkeklerle fırsat eşitliği sağlamakonusundaki girişimler uluslararası alanda ve devletler düzeyinde pek çok düzenlemeyapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada gerek bu düzenlemelere, gerekseişsizlikle mücadelede Avrupa Birliği'nin istihdam politikalarına yer verilmiştir.Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal politikalar yanında kadınlara yöneliközel projeler de incelenmiştir. Bu politikaların Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeTürkiye'nin istihdam politikalarına yol gösterici olacağı dikkate alınarak, bupolitikaların Türkiye'ye uygulanabilirliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. AyrıcaTürkiye'nin kadın istihdamı ve fırsat eşitliği açısından çalışma mevzuatı ve kadınlaraözel başlıca projeleri, yürüten kurumlar bazında, ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to expectations, globalization has caused the problem ofunemployment to expand considerably all over the world. One of the groups who aremostly affected by the unemployment is women. Women experience variousproblems both in the access to working life and during their working. Some of theseproblems are originated from women?s lower education level according to men whilesome of them are related to the role given to women by the society. The problem ofequal opportunities for women and men have been in European Union countries andin Turkey, like all over the world. Attempts to ensure equal opportunities for menand women have caused to quiet a few arrangements at international and nationallevels. Both these arrangements and the European Union employment strategies tofight with unemployment are included in these study. Special projects aimed atwomen besides social policies , especially in the European Union countries havebeen researched. Considering that these policies will be a guide to the employmentpolicies of Turkey in the process of adaptation to the European Union, they havebeen evaluated from the point of view of the practicability to Turkey. The labourlaws and, according to the institutions carry them out, main projects in Turkey aimedat women have also been considered from the point of view of women employmentand equal opportunities.