Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'de Ar-ge'ye yönelik devlet yardımları
Towards to membership of Europe Union the state aids aimed at R&D in Turkey
- Tez No: 217598
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkelere mukayeseli üstünlük sağlayan unsurlardan biri olan teknolojikgelismelerin temel hareket noktası Ar-Ge faaliyetleridir. Bunun farkında olan ülkeler,Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamaların bazı tesvik araçları vasıtasıyla yıldan yılaartırılmasına özen göstermektedirler. Ar-Ge, Avrupa Birliği ile bütünlesmesürecindeki Türkiye'de de bazı tesvik mekanizmalarıyla desteklenmektedir.Hazırlanan çalısma bu yönüyle, Türkiye'de yürütülen Ar-Ge'ye yönelik devletyardımları uygulamalarının bir değerlendirmesi niteliğini tasımaktadır.Üç bölümden mütesekkil olan çalısmada sırasıyla devlet yardımlarının ülkeekonomisi üzerindeki baslıca etkileri Avrupa Birliği üyesi ülkelerle mukayeseliolarak ele alınmıstır. Ardından, Ar-Ge faaliyetlerinin islevleri irdelenmis ve bufaaliyetlerin artırılmasında devletin üstlenmesi gereken rollere yer verilmistir. Sonolarak da, Türkiye'de uygulanan Ar-Ge yardımları ile ilgili mevzuat değerlendirilmisve gerekli tedbirlerin alınmasıyla birlikte etkin bir sekilde isleyecek Ar-Ge yardımıuygulamasının daha olumlu etkiler ortaya çıkaracağı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
R&D activities are the basic movement point of technological developments oneof the units that provide comparative superiority to the countries. The governments,aware of this, give serious attention to be increased the R&D spendings gradually byincitements. Also in Turkey, R&D activities have been supported with someincitement mechanisms. Prepared study, with this point of view, qualifies anexplanation of the state aids that confined to R&D in Turkey.In this study, consisting of three section, firstly, state aids?main effects oncountry economies were considered by comparing with Europe Union countries.Secondly, to be mentioned to R&D activities? functions and governments?rdle atincreasing these activities. Finally, the exsiting laws about R&D aids in Turkey wereexamined in detail. As a conclusion, it is thought that the R&D aid implementation isgoing to provide more benefit by taking required measures and working the systemeffectively.