Türkiye'de KOBİ'lerin finansal sorunları ve alternatif finansman imkanları
  1. Tez No: 217599
  2. Yazar: ÇETİN DÜZCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de toplam isletmelere oranı % 99`a varan, küçük ve esnek yapılarıylaekonomiye katkı saglayan KOB'ler, gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de öneminikorumaktadır. Ekonomik rekabetin ve degisimin çok yogun yasandıgı günümüzdeüretimin ve istihdamın büyük bir bölümünü olusturan, degisimlere kolay uyumsaglayabilen yapılarıyla KOB'ler, üretimde esnek yapılara sahip olmaları nedeniyleekonomik krizleri de büyük isletmelere göre daha kolay bir sekildeatlatabilmektedirler.KOB'lerin uygun ve zamanlı finansman kaynaklarına ulasmaları yeni kurulanve gelisen isletmeler açısından büyük önem tasımaktadır. Türkiye'de hem nitelik hemde nicelik olarak KOB'leri finanse edecek yeterli kaynak bulunmamaktadır. Bu daTürkiye'de faaliyet gösteren KOB'lerin finansman sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.Avrupa Birligi'ne giris sürecinde , Türkiye' nin bahsedilen bu sebeplerdendolayı, bünyesindeki KOB'leri AB KOB'lerinin standartlarına yakınlastırmak içingerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bu çalısmada Türkiye' deki KOB'lerin finanssorunlarına alternatif finansman araçları yaklasımıyla getirilen yenilikleri incelemekve bunların basarı sartlarını arastırmak amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
SMEs whose rate reaches at 99% among all organisations in Turkey andwhich contributes to economy with their small and elastic structure, have beenmaintaining their importance for both Turkey and for the world. Today where there isintense economic rivalry and change, with their structures easily according withchanges,SMEs which make up a large part of production and employment, can getover with economic crisis more easily than other organisations thanks to theirelasticity in production.SMEs attaining proper and well-timed financing resourses has a greatimportance for recently formed and developing organisation. In Turkey, there are notenough resourses to finance SMEs in quantity or quality. And that results in financialproblems of SMEs in Turkey.In the process of entering European Union because of the problemsmentioned above, Turkey should take necessary precautions to make its SMEs fit toEuropean Union?s SMEs standarts. In this study, it is aimed to examine innovationsof alternative financial tools for problems of SMEs in Turkey and to search theirconditios of success.