Globalleşme sürecinde çok uluslu turizm şirketlerinin yeri ve Türkiye'nin istihdamı üzerindeki etkileri
Multi-national tourism corporations in the process of globalization and their effects on employment in Turkey
- Tez No: 217597
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyada hızlı bir gelişim ve değişim süreci yaşanmaktadır. Bu sürecin genel ismigloballeşmedir. Globalleşme süreci ülkelerin toplumsal, politik ve ekonomik alanlarınyapısının değişmesine sebep olmaktadır. Ekonomik sektörlerden bu süreçten en çoketkilenen alanlardan biri turizmdir. Turizm coğrafi bakımından farklı bölgelere yayılmışbir etkinliktir. Turistik ürünlerinin tamamlayıcı parçalarını birleştirici fonksiyonunuüstlenen çok uluslu turizm şirketleri turizm endüstrisinin gelişiminde belirleyici ve etkilibir rol oynar.Türkiye'de 90'lı yıllarda çok uluslu şirketler turizm sektöründe yatırımlaryapmaya başladılar. Turizmin ulaşım, konaklama ve seyahat acenteliği dallarına yapılanbu yatırımlar turizmin ülke genelinde gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Çokuluslu turizm şirketleri istihdama olan katkılarına sadece niceliksel yönden değil aynızamanda niteliksel yönden yaklaşımlarını sergilediler. Bu da Türkiye'de işgücükavramının modernleşme ve ilerleme ile alakalı yeni bir anlayışın ortaya çıkmasınıetkilemiştir.
Özet (Çeviri)
A rapid process of development and change is being experienced in the world. Ingeneral, the name of this process is globalization. Globalization process causes changein structures of the social, political and economical areas of the countries. Tourism isone of the areas that are mostly affected by this process among economic sectors.Tourism is an activity which geographically spread over different regions. The multinationaltourism companies which undertake the function of integrating thecomplementary parts of the tourist products play determinant and effective role in thedevelopment of tourism industry.In Turkey, particularly in the 90?s, the multi-national companies started to makeinvestments in tourism sector. These investments in transportation, accommodation andtravel agency branches of tourism made a great contribution to the development oftourism of the country in general. Multi-national tourism companies exhibited not onlyqualitative but also quantitative approaches for the contributions to employment. Thisaffected a new approach relating to modernization and advancement to arise ofworkforce concept in Turkey.