Avrupa Birligi'ne entegrasyon sürecinde Türkiye'de esneklik uygulamaları ve tekstil sektörü üzerine bir alan arastırması
The flexibility appliances in Turkey during the integration process with European Union and a field survey on textile industry
  1. Tez No: 217600
  2. Yazar: KORAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Esneklik kavramı he ne kadar ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya baslanmıs olsada, gelismis ülkelerde uzun süreden beri uygulanan ve üzerinde çalısılan birkavramdır. 1970'lerdeki petrol soklarının teiiitikledigi küresel boyuttaki ekonomikdurgunluk dönemlerinden sonra önem kazanan esneklik uygulamaları, bunların TürkMevzuatındaki yeri ve Türk tekstil sektörüne olan yansımaları çalısmanın temeliniolusturmaktadır.Bu çalısmanın öncelikli amacı, bu uygulamaların basarıyla yürütüldügü ülkeörneklerinden yola çıkılarak ülkemizdeki durumu mukayeseli olarakdegerlendirebilmek; esneklik uygulamalarının türlerini, çalısanlar ve isverenleraçısından avantaj ve dezavantajlarını vurgulamaktır. Ayrıca ülkemizin ihracat veimalattaki istihdam açısından lokomotifi konumunda bulunan tekstil sektörününkarsılastıgı sorunları incelemek ve konu hakkında bir alan arastırması yaparak,esneklik uygulamalarının yaygınlıgını tespit etmeye çalısmaktır.Esnekligin tarihsel gelisimi ve tanımı yapıldıktan sonra uygulanmakta olan esnekliktürleri ele alınmakta, ardından Türkiye ve Avrupa Birligi'nin konu hakkındakimevzuatı incelenmekte, son bölümde ise arastırma bulguları analiz edilerek sektörelbir degerlendirme yapılmaktadır.Sonuç olarak elde edilen bulgular; tekstil sektöründe esneklik uygulamalarının çokyaygın olmadıgı ve bu durumun sektörün genel yapısından kaynaklandıgınıgöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The term flexibility is newly used in our country but it is used and examined indeveloped countries for many years. Flexibility appliances that became importantafter the global economic stagnation as a result of petrol shock in 1970?s and theirplace in Turkish Legislation and the repercussions to Turkish textile industry are themain points of the study.The priority task of this study is to compare the situation in our country with othercountries that successfully exercise flexibility appliances with samples; to show theadvantages and disadvantages and types of flexibility appliances for employees andemployers. Another point of this study is to analyse the difficulties confronted bytextile industry, as locomotive sector in employing in manufacturing industry and tosearch the commonness of flexibility appliances in textile sector by field surveys.After the historical development and the description of flexibility appliances, thetypes of flexibility are studied and the legislations of Turkey and European Union areexamined about the subject, and at the last part, the findings are analyzed anddiscussed.Finally, according to findings, it is obvious that flexibility appliances are not regularin textile industry and this take root from the general structure of the sector.