Yoksullukla mücadelede dış yardımın etkinliği
The foreign aid?s effectiveness on the struggle with poverty
  1. Tez No: 217601
  2. Yazar: FERDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişmiş ülkeler ve onların uluslararası kuruluşları küresel yoksulluğu 2015yılına kadar yarıya indirmek için yoksul ülkelere yönlendirilen dış yardım miktarınıartırmanın en etkin yöntem olduğunu düşünmektedir. Ancak gerek gelişmiş ülkelerindış yardımı dağıtım nedenleri, gerekse yardımın yoksul ülkelerdeki etkinliği,yoksulluğun azaltılması hedefinden oldukça uzaktadır. Gelişmiş ülkelerin dış yardımdağıtım nedenlerinin başında jeo-politik çıkarlar, ticari ilişkiler ve tarihselsömürgecilik ilişkileri gelmektedir. Bununla birlikte, dış yardımın sadece belirli birbölümü yoksul ülkelere yönlenmekte, önemli bir kısmı teknik yardım, faiz ödemesi,bağlı yardım gibi etkin olmayan biçimlerde kullanılmaktadır. Öte yandan, dışyardımın ülke içinde büyümeyi ve ortalama kişi başına düşen geliri artırmak yolu ileyoksulluğu azaltacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada ise, otuz yedi yoksul Afrikaülkesi üzerinde yapılan çapraz kesit analizi ile 1999-2004 yılları arasında dışyardımın yoksul ülkelerdeki etkinliği incelenmiş ve yardımın GSYİH içindekipayının fazla olduğu ülkelerde ortalama kişi başına düşen gelirin oldukça düşükolduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developed countries and their international institutions reckon that increasingthe amount of foreign aid is the most effective method in halving global poverty until2015. However, either the reasons behind the foreign aid allocation of developedcountries or the effectiveness of foreign aid on poor countries stand far away fromthe target of poverty reduction. Major reasons behind the developed countries?foreign aid allocation are mainly geo-political interests, commercial relations andhistorical colonialism relations. Nonetheless, only a particular part of foreign aid isdirected to poor countries and an important part is abused through ineffective wayslike technical assistance, interest payment and tied aid. On the other hand, It isthought that foreign aid will reduce poverty by increasing growth and average percapita income. In this study, the effectiveness of foreign aid on poor countries isanalyzed by a cross-section analysis on thirty seven poor African countries and it isdetermined that average income per capita is lower in countries where the percentageof aid on GDP is greater.