Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yatırımların hukuki ve iktisadi açıdan incelenmesi
Investi̇gati̇on of investments between Azerbaijan and Turkey from a legal and economic point of view
  1. Tez No: 398362
  2. Yazar: SABİNA HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Azerbaycan'ın özgürlüğünü kazandığı günden bugüne kadar ekonomisinde ve hukuk sisteminde kazandığı başarılar onun dünya piyasasında da yerini güçlendirmeye ve başka ülkelerde de yatırım yapmaya yardım etmiştir. Dış yatırımların ülke ekonomisine yönlendirilmesi Azerbaycan devletinin belirlediği ekonomik gelişim stratejisinde önemli yer kaplıyor. Son dönemde ülkede politik istikrar ve ekonomide gelişim, dış devletlerin Azerbaycan ekonomisine uzun vadeli yatırım yapmaları için ilgilerini arttırmıştır. Bu güne kadar ülkede yatırımcıların hukuk ve karlarının korunması, mülkiyetin dokunulmazlığı, yerli ve yabancı iş adamlarına aynı imkânların verilmesi, sağlanılmış, kardan engelsiz yararlanmak imkanları yasalaştırılarak hukuki temel oluşturulmuştur Ülkede ekonomik reformların devam ettirilmesi, iş ortamının daha da iyileştirilmesi, petrol sektörü ile birlikte, petrol dışı sektörün de gelişimine ilişkin programlar yatırımcıların ilgisini arttırmaktadır. Benim de bu çalışmada maksadım ilgili olduğum ticaret hukukunu kendi ülkemde ve Türkiye'deki işleyişini incelemektir. Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının yaratmış olduğu fırsatlardan nasıl yararlandığını ve yabancılara nasıl fırsatlar sağladığı konularını görmek mümkündür. Geçiş ekonomisi ülkesi olan Azerbaycan Sovyet rejiminin yıkılması ile yabancı yatırımcılar için yeni bir pazar olarak yatırım alanına dönüşmüştür. Zengin hammadde kaynakları ve coğrafi yerleşim açısından avantajları Azerbaycan'ı kısa sürede yabancı yatırımcıların tercihi olan bir ülke yapmıştır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye sağladığı büyüme ve gelişmeyi daha da arttırmak için ülkede yatırımları teşvik edici maliye politikalarının uygulanmasına hız verilmiştir. Petrolün ülkemize verdiği avantajların tükene bileceğini göze alarak ülkemiz hem de kayıt işlemleri kolaylaştırmış ve hem de diğer sektörlere finans yardımı sağlayarak yatırıma teşvik etmiş, yabancı ve yerel yatırımcıların yatırımlarını artmasını sağlamıştır. Azerbaycan'a yabancı yatırımların getirilmesi ve iş olanaklarının iyileştirilmesi ülkede belirlenmiş ekonomik gelişim stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Son dönemde ülkedeki politik istikrar ve ekonomik gelişim yabancı devletlerin, Azerbaycan ekonomisine uzun süreli yatırım yapmaları için ilgilerini arttırdı. Bugüne kadar ülkede yatırımcıların hak ve çıkarlarının korunması, mülkiyetin dokunulmazlığı, yerel ve yabancı işverenlere aynı iş ortamının sağlanması, kazanılmış karların hiçbir engel olmadan kullanılmasına ilişkin önemli yasalar kabul edilerek uygun hukuki ortam oluşturuldu. Azerbaycan'ın ve Türkiye'nin her zaman dostluk ilişkileri olmuş ama bunu bir de ekonomiye yansıtması zaman alsa da sonunda mümkün olmuştur. Bir de ilginç nokta diğer tüm ülkeler Azerbaycan'a sadece petrole bağlı yatırımlar yapmak istemiş, ama Türkiye petrol dışında inşaat ve diğer sektörlere de yatırım yapmaya çalışmıştır. Buna ilave olarak Azerbaycan'ın Türkiye'de yaptığı yatırımlar bulunmaktadır ve bunlar da son dönemlerin en büyük yatırımlarından sayılmaktadır. Bu özgün çalışmamda her iki ülkenin yaptığı yatırımların hukuki ve ekonomik anlamda incelemeye çalıştım ve çalışmamı 4 bölüm olarak yaptım. Çalışmamın ilk bölümünde Azerbaycan'ın ve Azerbaycan ekonomisinin genel durumu, ikinci bölümünde Azerbaycan ekonomisinde yabancı yatırımın yeri, üçüncü bölümünde Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri ve son bölümünde Azerbaycan'ın Türkiye'de yaptığı yatırımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The day it won the freedom of Azerbaijan's achievements so far gained in the economy and the legal system have helped to make investments in other countries, as well as to strengthen its position in global markets. It occupies an important place in economic development strategies set by the government of Azerbaijan in foreign direct investment in the economy. Azerbaijan's economy in the recent period of political stability and economic development abroad in the country, increasing its share of total long annual investment. Protection of legal and profits of investors as the country to this day, the inviolability of property, domestic and giving the same opportunities for foreign entrepreneurs, achievable in the snow barrier to take advantage of opportunities made legal framework has been created for continuation of economic reforms in the country, improvement of business environment with the oil sector, the non-oil sector development program increases the interest of investors. My main purpose in this project to examine the functioning of commercial law which I am interested in my Country also Turkey. It is possible to see issues that how foreign investors get advantages from the opportunities of Azerbaijan's natural sources have created. After collapse of the Soviet regime, transition economy country Azerbaijan has become a new market for an investment area for foreign investors. In a short time, Azerbaijan has become preferred Country considering it's rich raw material and geographical location advantages by foreign investors. In order to increase growth and development which direct foreign capital investments provide to Country, encouraging fiscal policy implementations has been accelerated. Azerbaijan has encouraged foreign and domestic investors to invest more by creating easier registration process and also providing financial assistance considering Petrol might run out of it's benefits given to our Country. Azerbaijan's introduction of foreign investment and improvement of business opportunities is an important part of economic development strategy set out in the country. Recently, political stability and economic development of the foreign state in the country, the economy of Azerbaijan increased interest to invest in the long term. While protecting the rights and interests of the country, inviolability of property investors, providing the same operating environment for local and foreign employers, important laws related to the use, without any obstacles unfair profit obtained by taking legal environment. Azerbaijan and Turkey always had friendly relations, but this relationship always took time to reflect an economy, but finally it was realized. One interesting point was that all other countries tried to invest in Azerbaijan only on an oil sector, but Turkey has tried to invest in the construction and other sectors except oil. In addition, there are the investments made by Azerbaijan in Turkey, and they are considered as one of the largest investments in recent times. This is my original work in the sense that I tried to study the legal and economic side of the investments between both countries and I've write it in four sections. I discussed general condition of the Azerbaijan and Azerbaijani economy is the first part of my work, the role of foreign investment in the economy of Azerbaijan in the second part, the third part was Turkey and Azerbaijan relations and in the final section Azerbaijan investments in Turkey.