Parasal aktarım mekanizmaları: Türkiye'de döviz kuru kanalının işleyişi
Monetary transmission mechanisms: The functioning of the exchange rate channel in Turkey
  1. Tez No: 544954
  2. Yazar: ESRA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Parasal aktarım mekanizmaları, ekonomide meydana gelen parasal şoklara hangi değişkenlerle nasıl tepki verdiğini göstermektedir. Parasal aktarım mekanizması, para arzında veya kısa dönem faiz oranlarındaki politika değişimlerinin toplam çıktı ve istihdam gibi reel değişkenleri etkilemesi olarak ifade edilmektedir. Uygulanan para politikasının hangi kanallar aracılığı ile ekonomiyi etkilediği tartışma konusu oluşturmaktadır. Birincil görevi fiyat istikrarı olan merkez bankalarının, uygulayacağı para politikalarının, ekonomi üzerinde yaratacağı etkiler, ekonominin yapısı ve dönemine göre farklılık göstermektedir. Bu amaçla, çalışmada parasal aktarım mekanizmaları hakkında bilgi vererek, Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikalarının ekonomide meydana getirdiği etkileri dönemsel olarak incelenmiştir. Türkiye'de 1923 ve 2000 yılları arasında uygulanan kur politikaları ekonomide farklı etkiler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Monetary trasmission mechanisms show with which parameters and how it reacts to monetary shocks in economy. Monetary transmission mechanism is expressed as effect of policy changes in money supply and shortrun interest rates over real parameters variables like total output and employment. The debate thatby which channels the monetary policy effects the economy is the topic of this study. The influences of monetary polices of central banks which hold price stability as primary duty, over economy, differ in accordance with structure of economy, differ in accordance with structure of economy and the period. To this end, bygiving information about monetary transmission mechanisms this study examines effects of Turkish currency exchange rate policies over economy periodically. The Exchange rate policies between 1923 and 2000 created different effects over Turkish economy.