Türkiye'de elektrik enerjisinin tarihi gelişimi: 1902?2000
Historical development of the electricity sector Turkey: 1902-2000
- Tez No: 217632
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada elektrik enerjisinin Osmanlı Devleti'nde üretilmeye başlandığı1902 yılından 2000 yılına kadar Türkiye'de bu alanda meydana gelen gelişmelerin seyriincelenmektedir. Ayrıca, elektrik üretimine geçişten önce aydınlatma için kullanılanhavagazı üretimi de ele alınmaktadır.Osmanlı Devleti'nde elektrik üretimi alanında yerli ve yabancı sermayedarlaraverilen imtiyazlarla, cumhuriyetin kurulmasıyla uygulanan ekonomi politikaları, planlıkalkınma yılları ve özelleştirme ile 2000'li yıllara kadar ulaşılan durumaraştırılmaktadır.Osmanlı Devleti'nde elektrik üretiminin başladığı yıllarda var olan yabancı veyerli sermayeli şirketlere verilen elektrik üretimi ve satışı imtiyazları cumhuriyetin ilkyıllarında da devam etmiş, 1930'lu yıllarda ise devletleştirme çalışmaları başlamıştır.Oluşturulan yeni kurumlar elektrik alanında faaliyet göstermeye başlamıştır. 1960'lıyıllarla birlikte planlı kalkınma dönemi elektrik sektörü için önemli bir dönümnoktasıdır. 1980'li yıllarda ise özelleştirme başlamış ve 2000'li yıllara kadar gelinmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the historical development of theTurkish electricity sector from 1902 in which electicity production was begun inOttoman Times, to the years 2000s. In addition, to give a general view, illumination andthe usage of natural gas are also investigated.Fistly, privileged domestic and foreign companies operated in the sector. Thesituation continued until 1930s even after the foundation of Turkish Republic. In 1930s,the companies were nationalized by the government and transferred to eithermunicipalities or newly established organizations. In 1960s development plans began tobe implemented and these years were cornerstones for the electircity sector. And in1980s privatization took place in the sector and continued to 2000s