İnternette markalama ve müşteri ilişkileri
Internet branding and effects on customer relationship manager
- Tez No: 217640
- Danışmanlar: PROF.DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısma markaların yeniden tanımlanmasını gerekli kılan radikal degisiklikleri ve marka yaratmak için yeni bir yaklasımı incelemek amacıyla hazırlanmıstır. lk bölümde, genel olarak marka ve marka ile ilgili kavramlar, internetin tanımı ve gelisimi, günümüzdeki önemi, müsteri kavramları ve tüketici tatmini konularına yer verilmistir. kinci bölümde ise, internette marka yaratma konusu ele alınmıs, öncelikli olarak firmaların internette varolma amaçları belirlendikten sonra internetteki modeller üzerinde durulmustur. nternet markası olma konusunda gereken unsurlar incelenmis, internette marka olma evrelerine müsteriler ve müsteri iliskileri açısından yaklasılmıs, internet üzerindeki interteraktif pazarlama safhaları ve diger pazarlama fonksiyonlarının internetle entegrasyonu üzerinde durulmustur. Marka yaratmanın, pazarlama biliminin bir fonksiyonu oldugu göz önünde tutularak, internetin pazarlama amaçlı kullanımı ve bu kullanımın saglamıs oldugu avantajlar belirtilmeye çalısılarak, firma için bir pazarlama planının olusturulması gerektigi anlatılmıstır. Yapılan bu yeni çalısma ve arastırmaların firmanın eski pazarlama faaliyetlerine eklenmesi gerektigi, pazarlama fonksiyonlarının fiziksel ve sanal ortam uygulamaları arasındaki degisiklikler ve yapılması gerekenler vurgulanarak firmalar açısından yapılacak faaliyet ve çalısmaların internet ortamında daha küçük maliyetlerle gerçeklestirilebilmesi üzerinde durulmustur. nternetteki pazarlama uygulamaları, internet
Özet (Çeviri)
This study covers, radical changes that effect the definition of branding and gets a new look at the branding. At the first part, brand concepts with definitions, internet concepts, how important internet today and customer definitions and satisfaction topics are covered. At the second part, internet branding concepts are discussed. A quick look at the question ?Why companies should be at internet?? followed by examination of some of the models on the internet. Requirements to be a internet brand, phases of being an internet brand are examined. Interactive marketing over internet phases and interaction of internet with other marketing functions studied. As branding a function of marketing science, usage of internet as a marketing tool and benefits of this usage described. Also marketing plan requirement mentioned. As the new studies are done old plans should be updated and changes in the marketing functions from physical to virtual expenses changes are examined. Internet advertisement, online communities, promotions, customer satisfaction, customer relationship and positive effects are also subject to work. To be a brand in a virtual environment, getting higher brand recognition, trust, promises and responsibilities are playing important role. Also webs,te content and compliancy with brands aim is important.