Elektronik para ve makroekonomik etkileri
Electronical money and macroeconomic effects
- Tez No: 217641
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Elektronik Para ve Makro Ekonomik Etkileri? başlıklı bu çalışmada amaçlanan `Nakit para kullanılmayan bir toplum olabilir mi?' sorusunun cevabını aramak ve böyle bir sistemin olası sonuçlarını ortaya koymaktır. Teknolojideki gelişmeler hızla ilerlemektedir ve dolayısıyla bireylerin tercihleri ve beklentileri de farklılaşmaktadır. Teknolojideki, beklentiler ve tercihlerdeki değişimler, finansal kurumların kendilerini bu gelişmeler ve beklentiler doğrultusunda yapılandırmasını gerektirmektedir. Araştırmalar, internetin diğer teknolojik ürünlere kıyasla çok kısa bir sürede ve çok hızlı bir şekilde yaygınlaştığını ortaya koymaktadır. İnternet aracılığıyla ticaretin şekli değişmekte ve şirketler elektronik ticaret aracılığıyla önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadırlar. Şirketler elektronik ticareti pazara yeni ürünler ve hizmetler sunmalarını, yeni coğrafi pazarlara ulaşmalarını ve yeni endüstrilere girmelerini sağladığı için tercih etmektedirler. İnternet, kurumlarıyla, yasalarıyla, araçlarıyla kendi dünyasını yaratmakta. Gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünyada da en önemli unsurlardan bir tanesi para. Elektronik para konusunda, Avrupa ve ABD'de özel şirketler ve kamu kuruluşları tarafından uzun bir süredir araştırmalar yapılmakta. Yakın dönemde ise bu konudaki hukuki ve finansal düzenlemelere hız kazandırılmış durumdadır. Ulusal sınırların ortadan kalktığı bir dünyada, hiç bir ülkenin bu gelişmeleri göz ardı etmesi mümkün değildir. Türkiye Avrupa Birliğine ?eAvrupa+? kapsamında 2003 yılının sonuna kadar E-devlet olacağına dair taahhütlerde bulunmuştur. Yukarıda da bahsettiğim gibi teknolojik gelişmeler, internetin yaygın bir şekilde kullanımı ve genişleyen elektronik ticaret hacmi yeni ödeme sistemleri ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Çalışmamda bu ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkan elektronik paranın yaratabileceği makro ekonomik sorunları incelemeye çalıştım. Bu incelemeyi yaparken paranın tanımına ve miktar teorisine yer verdim. Daha sonra nakit kullanan toplumla, nakitsiz toplum arasında bir basamak olarak da nitelendirebileceğimiz kredi kartlarının para talebi ve paranın dolanım hızı üzerindeki etkilerine yer verdim. Ayrıca parayı, nakit para, plastik para ve elektronik para olarak üç sürece ayırdım. Bu şekilde paranın gelişimine tarihsel bir süreç içerisinde bakarak geleceğe yönelik varsayımlarda bulunmaya çalıştım. Elektronik para, para tanımlarının kapsamını genişletecek, Merkez Bankalarının ekonomideki konumlarını farklılaştıracak, ekonomileri finansal krizlere daha duyarlı hale getirecektir. Bu bağlamdaelektronik para konusunda yasal düzenlemelere, teknolojik altyapının geliştirilmesine ve ekonomik birimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalara hız verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study titled ?Electronic Money and its Macroeconomic Impacts? is to search for the answer to the question ? Can there be such a society that does not use cash?? and to bring forward the possible consequences of such a system. Technological developments are taking place with great speed, causing individual preferences and expectations necessitate a reconstruction of financial institutaions in the light of those changes. Studies reveal that the Internet, compared to other technological products, has spread widely in a very short time. Through the Internet, trade is also changing and companies are gaining a significant advantage through e-trade. E-trade is preffered by companies because it enables them to offer the market new products and services, to reach new geographic markets, and to gain access to new industries. The internet is creating a world of its own through its institutions, laws, and tools. Just as in the real world, one of the most important elements in this virtual world is money. Studies on e-money are being carried out by private companies and public institutions in Europe and the United States since long. Recently, the legal and financial regulations concerning this have been accelelerated. In a world where national boundaries are disappearing, no country can afford not to take these developments into consideration. Turkey has made commitments to the European Union as to become an e-state within ?e-Europe+? by the end of 2003. As I mentioned above, as a result of technological developments, widespread use of internet and the increasing size of electronic trade, a great need of new payment systems has been occured. In this thesis, I have tried to analyse the macroeconomic consequences of electronic money. In this study, I have presented a definition of money and the quantity theory. Then, I have discussed the influences of credit cards ? which can be qualified as the transitional tool between cash user and non-cash user societies on the demand for and the circulation rate of money. Also, I have analyzed these consequences by classifying money to three parts as cash money, plastic money and electronic money. I have tried to make assumptions by looking the process of the historical development of money. The descriptions of money will be expanded, the positions of Central Banks will be different from their present positions and the tendencies of the economies towards to the financial crisis will be increased.To be ready to these probable conditions, countries have to speed up the arrangements of the legal and financial institutions.