Demir çelik sektöründe dönüşümcü ve etkileşimci liderlik özelliklerinin lider çalışan algılamaları açısından incelenmesi
Differences about transformational and transactional leadership between perceive of managers and employees in steel industry
  1. Tez No: 217649
  2. Yazar: MERİÇ DURALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yüksek Lisans Tezi, demir-çelik sektöründe dönüsümcü ve etkilesimci liderlik özelliklerinin lider ve çalısan algılamaları açısından incelenmesi, T.C. Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, sletme Anabilim Dalı. Demir-çelik endüstrisi Türk sanayinin lokomotif sektörlerinden birisidir. Yıllık 20 Milyon ton üretimi ve 5.6 Milyar $'lık ihracatıyla Türk ekonomisinde en büyük paylardan birine sahiptir. Türkiye ekonomisi açısından bu denli önemli olan sektörde çalısan yöneticilerin, liderlik özelliklerinin incelenmesi sektördeki yönetici yapısının ortaya çıkarılması açısından büyük önem teskil etmektedir. Yapılan çalısma kapsamında, demir-çelik sektöründeki yöneticilerin, etkilesimci ve dönüsümcü liderlik kavramları çerçevesinde liderlik özellikleri incelenmis, bunun yanı sıra yöneticilerin ve çalısanların liderlik özelliklerini algılayıs tarzları arasıdaki iliskiler incelenmistir. Bu tez 2007 yılında yapılmıstır ve 104 sayfadan olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
Master thesis, Differences about transformational and transactional leadership between perceive of managers and employees in steel industry. T. C. Maltepe University Graduate School of Social Sciences Objective of this study is to research the managers leadership styles concerning the transformational and transactional leadership theories, in addition to this the relation between prception of the managers and employees about the leadership styles also investigated. This thesis has been completed in 2007 and consists of 104 pages.