Sınav kaygısı ile özgüven arasındaki ilişkinin erinlik döneminde incelenmesi
The relationship between the pre-exam anxiety and the self-confidence and to search the effects of those oncepts on the neolagnium.
- Tez No: 217683
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜCELLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada sınav kaygısı ile özgüven kavramlarının arasındaki ilişki ve bu kavramların erinlik döneminde incelenmesi amaçlanmıştır. Demografik özelliklerle birlikte, anne veya babadan yaşamını yitirme, kardeş olma, sınıf ve ders durumu, sınavlarda aşırı heyecanlanma, ilgilenilen etkinlik durumlarına göre verileri toplamak için tarafımdan geliştirilen ?Bireye Yönelik Bilgi Formu?, Spielberger (1974-1979) tarafından geliştirilen Sınav Kaygısı Envanteri ve S.Coopersmith'in (1967) adını taşıyan Benlik Saygısı Envanteri kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, İstanbul'da Kadıköy ilçesi' ne bağlı beş devlet ilköğretim okulundan random yoluyla seçilmiş 6., 7. ve 8. sınıflardaki 243 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, yüksek kaygının sınav sonrası düştüğü, benlik saygısı (özgüven) ile sınav kaygısı arasında negatif bir ilişkinin olduğu erinlik döneminde; yaş ilerledikçe sınav kaygısının artmadığı, kız öğrencilerin sınav kaygısının yüksek olduğu, anne veya babanın yaşamını yitirmesinin özgüveni olumsuz etkilemediği, ders durumu iyi olan öğrencilerin sınav kaygısı ile özgüvenleri arasında negatif bir ilişki olduğu, aşırı heyecanlanmanın özgüveni olumsuz olarak etkilediği, ilgilenilen etkinliklerin özgüveni anlamlı düzeyde etkilemediği tespit edilmiştir. İlişkisel tarama modeline dayanan araştırmadan elde edilen bulguların değerlendirilmesinde; normal dağılım gösteren gruplar arası karşılaştırmada Oneway Anova testi, farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi, iki grup değerlendirmesinde Student T testi ve puanlar arası ilişkilerin yorumlanmasında Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the relationship between the preexam anxiety and the self-confidence and to search the effects of those concepts on the neolagnium. I made use of ?Exam Anxiety Inventory? developed by Spielberger (1974-79) and ?Self-Respect Inventory? by S. Coopersmith (1967) and also used ?Person-Oriented Information Form? that I have developed to derive the data based on the loss of a parent, sibling relations, situation and the success both in the classroom and the lessons, extreme pre-exam stress and associated social activities together with the demographic characteristics. For my search, I used 243 students in total that are randomly selected from 6., 7., and 8. classes of five different State Primary Schools in Kadıköy District in İstanbul. In this search, I have noted that during the neolagnium period that the examanxiety of the student declines after the exam and constitutes a negative relationship between the self-respect ( self-confidence) and pre-exam anxiety; pre-exam anxiety does not increase as the student ages, female students more commonly experience the extreme exam-anxiety comparing to the male students, self confidence is not negatively affected by the loss of a parent, a negative relation exist between the examination anxiety and the self-confidence of the students who achieve high-marks at school, extreme excitement negatively effects the self-confidence and associated social activities do not have a remarkable affect on the self-confidence.