Ergenlerde algılanan duygusal istismarın uyum düzeyine etkisi
The efect of the perceived emotional abuse level of adolescent on the adaptation level.
- Tez No: 217689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ergenlerde algılanan duygusal istismar ile ergenlerin uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bunun için ergenleri anne ve babalarından algıladıkları duygusal istismar düzeyleri ile kişisel, sosyal ve genel uyum düzeylerine bakılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri İstanbul ilinin Bakırköy ilçesinde bulunan 2 farklı okuldan yaşları 15 ile 17 arasında değişen toplam 198 öğrenciden elde edilmiştir. Ergenlerin algıladıkları duygusal istismar düzeyini belirlemek için“Anne-Baba/Genç İlişkileri Envanteri”(Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents), uyum düzeylerini belirlemek için“Hacettepe Kişilik Envanteri”ve kişisel bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.Araştırma sonucundan elde edilen bulgular“SPSSv11 programı”kullanılarak analiz edilmiştir.“Non-Parametrik Kruskal- VVallis Testi”,“T-Testi”ve“Pearson Koreleasyon Analizi”teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda ; ergenlerin annelerinden algıladıkları duygusal istismar düzeyi artıkça, kişisel, sosyal ve genel uyumları düşmektedir. Aynı şekilde ergenlerin babalarından algıladıkları duygusal istismar artıkça, kişisel, sosyal ve genel uyumlarında düşme görülmektedir. Ergenlerin algıladıkları duygusal istismar ile uyum düzeyleri arasında ilişki bulunmuştur. Anne babanın eğitim düzeyi, yaşı, çalışıp çalışmama durumu, araştırma gurubunun kardeş sayısı, cinsiyeti ve yaşı gibi değişkenlerle ergenlerin anne babalarından algıladıkları duygusal istismar arasında ilişki bulunmamıştır. Ancak sosyo-ekonomik düzeylerini ortanın üstünde algılayan ergenlerin, algıladıkları duygusal istismar düzeyleri ile annesi lise mezunu olup da çalışan ergenlerin annelerinden algıladıkları duygusal istismar düzeyleri yüksek bulunmuştur. Ayrıca babaları üvey olan ergenlerin babalarından, duygusal istismar algılamazken, öz annelerinden duygusal istismar algıladıkları bulunmuştur. Benzer şekilde anneleri üvey olan ergenlerin, annelerinden, duygusal istismar algılamazken, öz babalarından duygusal istismar algıladıkları araştırma bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to explain the relationship betvveen emotional abuse of adolescents and the level of their adaptation to their environment. For this reason, this research tries to explain the level of emotional disregard that the adolescents get from their parents and their personal, social, and general adaptation to environment. The data of the study are taken from two different schools located in the district of Bakirkoy, İstanbul; totally 198 students betvveen 15 and 17 ages. Three main methods are used in this study. İn order to determine the level of emotional neglects of adolescents, 1) Perception of Psyctıological Maltreatment Inventory for Adolescents, to find out their adaptation level to environment 2) Hacettepe Personal Inventory, and to get their personal information 3) Personal Information Form methods are taken into consideration respectively. The results taken from that paper are analyzed vvith the help of four programs; SPSSv11, Hon-Parametric Kruskal- Wallis Statistic,T-Test, and Pearson^s Correlation Test. The follovving results are observed in this study: the more the adolescents are affected vvith the emotional disregards coming from their parents, the more their personal, social and general behaviors vvorsen. As a result, it is found out that there is a strong correlation betvveen the emotional abuse tovvards adolescents and their adaptation to environment. As a matter of fact it is clear that the educational level of adolescents' parents, their ages, vvhether they work or not, the numbers of family members, and their sex or ages do not affect directly their emotional abuse. Hovvever, it is also interesting that the emotional abuse of those vvhose parents budget is in a good condition are higherthan those vvhose parents are high school graduates and employed. Specially, the interesting point is that the adolescents, vvhose father are step ones, are not affected vvith the emotional abuse, but affected vvith that of their full mothers. Similarly,studies have revealed that those who have step mothers do not percieve emotional disregards from them but incontrast they are affected by their real fathers' abuse.