La modernisation republicaine et l'homme nouveau
Türkiye'de cumhuriyet modernleşmesi ve yeni insan
- Tez No: 217703
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmanın amacı 1930'lu yılların tek parti dönemine denk gelen kesitinde ?Cumhuriyet modernlesmesi? ile vatandasların fikir ve davranıslarındaki olası degisimler arasındaki baglantıyı ?bireylerin? davranıs ve fikir kalıpları ekseninde irdelemektir. Bir baska degisle, cumhuriyet reformlarının toplumun üyeleri arasında yarattıgı degisiklikleri incelemeyi amaçlamaktayız. Böylelikle, bir taraftan cumhuriyet modernlesmesini Emilio Gentile'nin kavramsallastırdıgı siyasal dinin ?islevselci? biçimiyle açıklamaya çalısırken, diger taraftan bireylerin davranıs ve fikir kalıplarının Norbert Elias'ın ?Uygarlasma süreci mekanizmaları? savına uygunlugunu tartısacagız. Sonuç olarak, cumhuriyet modernlesmesinin yaratmaya çalıstıgı yeni insan tipinin fikir ve davranıslarındaki degisimi inceleyecegiz. Anahtar kelimeler : Türk İnkilap Tarihi, Modernlesme Kuramı, Davranıs Kalıpları
Özet (Çeviri)
In this study, the main target is to analyze the interaction between the single-party republican modernization of 1930s. and the possible changes in the behaviors and ideas of the citizens. In other words, the question is to illustrate to what extent the republican reforms modify the members of the society. By doing so, we take into the consideration, the fact that the singleparty modernization is related to the functionalist form of political religion articulated by Emilio Gentile, while the citizens? behavior and ideas are evaluated similarly to the theory of the civilization process formulated by Norbert Elias. This is to say, we focus on the conceptualization and the evolution of the citizens, which the republican modernization renders the new man (L?Homme nouveau) throughout his/her behaviors and ideas modified by the mechanism of self-constraint. Keywords : Turkish Revolution, Modernization, Socialization, Civilization Behavior Patterns