L'idee de la communaute de securite en Asie Centrale: Dynamiques internes et facteurs externes
Orta asya'da güvenlik topluluğu kavramının uygulanabilirliği:İçsel dinamikler ve dış faktörler
- Tez No: 217704
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Soğuk Savaş sonrası tüm dünyada oluşan istikrarsız ortamda yeni kavramlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu güvensiz ve istikrarsız ortam güvene dayalı toplulukların kurulması ile çözülmektedir. Bu konuda fikir üreten teorisyenlerden Deutsch, Adler ve Barnett ise Güvenlik Toplulukları kavramını ele almışlardır. Öte yandan, Orta Asya, özellikle Sovyetler Birliği'nden kalan mirası ile tarih boyunca önemli bir geçiş bölgesi olarak anılmıştır. Bu bölge aynı zamanda önemli bir jeopolitik oyun alanıdır ve çeşitli güçlerin de rekabetine konu olmaktadır. Böylesi bir ortamda, güvenlik sorunsalı Orta Asya ülkeleri için büyük önem taşımaktadır. Esasen, bu çalışmada Orta Asya'da güvenlik toplulukları kavramının uygulanabilirliği ve uygulanabilirliğinin zorlukları bölge ülkelerinin içsel dinamikleri ve bölgeyi etkileyen dışsal faktörler bağlamında sorgulanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Orta Asya, Güvenlik Toplulukları, Rusya, Güvenlik Örgütleri
Özet (Çeviri)
International conjuncture after the Cold war period is defined by instability of international actors because of the new security challenges and threats. In order to get rid of this political instability, we see that there are many experts who develop security concepts. In this case, Deutsch, Adler and Barnett focus on the Security Communities. Meanwhile, the Central Asian region is a centre of activities and international exchanges, particularly through its Soviet heritage. This region is an area of the geopolitical play during centuries. It is indeed an arena of competitions between foreign powers that also try to influence the Central Asian countries. The relations between these countries are also related with the security questions of the region. In this case, this study relates to the security matters in Central Asia and puts in consideration the possibility of the security communities. In addition, we also focus on the difficulties which pose on this possibility because of internal position of the countries and the external factors. Key words : Central Asia, Security Communities, Russia, Security Organizations