L'evolution du regime politique de l'Azerbaidjan post-Sovietique
Sovyet sonrası dönemde azerbaycan'ın siyasal rejim süreci:The evolution of the political regime of the post-Soviet Azerbaijan
  1. Tez No: 217722
  2. Yazar: ÖZLEM ÖKTEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından Azerbaycan'da genel anlamda bir değişim süreci başlamış oldu. Azerbaycan, uzun yıllar totaliter siyasal yapıya sahip SSCB içerisinde bulunduğundan demokratik ve liberal geleneklere sahip olamamıştır. Bağımsızlıktan sonra ülkede demokratikleşme yolunda adımlar atılsa da bir yandan Rus kültürü etkisi, Dağlık Karabağ sorunu, ülkenin sahip olduğu zengin enerji kaynakları ve toplumsal yapısı, diğer yandan da Batılı güçlerin baskısı ve post Sovyet arenada art arda yaşanan değişim rüzgârları Azerbaycan'da bu geçiş dönemini daha da karmaşık hale getirmiştir. Elçibey döneminde kurumsallaşma ve demokratikleşme çabaları göze çarparken, Haydar Aliyev'le birlikte istikrar demokrasiye tercih edilmiştir. 10 yıllık Aliyev iktidarı sonrası oğlu İlham Aliyev'in iktidara gelmesi Azerbaycan'ın siyasal rejimini sorgulamamıza neden olmuştur. Söz konusu çalışma, Azerbaycan'ın Sovyet sonrası dönemde ülke içi ve dışı unsurların demokratikleşme süreciyle ilişkisini başkanlar çerçevesinde ele almaktadır. Bu bağlamda, Azerbaycan'da siyasal rejiminin nasıl bir süreç izlediği tezin ana konusudur. Anahtar kelimeler : Azerbaycan, Siyasal rejim, Demokratikleşme.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union, in Azerbaïdjan a revision period began. Because of Azerbaijan was dominated by USSR, a conutry has a totalitarian political structure, they were not able to obtain democratic and liberal traditions. After becoming independent, even there exists the steps for democratization, on one side, the Russian culture effect, High Karabakh trouble, the existence of energetic ressources, and the social structure, and on the other hand, the intervention of the western contries dominances, successive changes lived with the former others republics caused to become more complicated the transition process of the Azerbaijan. During the Elchibey period, despite efforts for democratization and the institutionalization were put the accent, with the Aliev period, the stability predominated on the democracy. After ten years of strength, the in power arrival of Aliev sons has caused to wonder the politics system of the Azerbaijan. This research examines the relations of the endogenous variables and exogenous of the post-soviet Azerbaijan with the democratization process through of the presidents. In this point, the evolution of the politics regime of the Azerbaijan is the principal subject of the research. Keywords : Azerbaijan, Political regime, Democratization.