Rekabet Hukuku açısından teşebbüs birliği kararları
Decisions of associations of enterprises according to the Competition Law
- Tez No: 217727
 - Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ YASAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teşebbüs birlikleri, teşebbüslerden oluşan bir birlik olarak rekabet hukukunun temel öğelerinden biridir. Teşebbüs birliklerinin aldıkları kararlar, ilgili pazarda rekabetçi yapının muhafazası ile doğrudan bağlantılıdır zira teşebbüs birliklerinin kararları ve eylemlerinin amaç ve etki olarak rekabet ihlali oluşturması söz konusudur. Bu açıdan tezimizde teşebbüs birliğinin kararlarının rekabet hukukuna etkisi incelenmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği hukukunun da etkileri göz önüne alınmıştır. Teşebbüs birlikleri hakkında verilen Rekabet Kurumu kararları incelenmiş ve kararlar çerçevesinde ilke oluşturacak hususlar tespit edilmiştir. Teşebbüs birliği kararlarının yorumlanması ve Türk Rekabet Hukuku mevzuatının gelişmesi için öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler : Teşebbüs Birliği, Teşebbüs Birliği Kararları, Rekabet Hukuku
Özet (Çeviri)
The associations of enterprises are one of the principal subjects of the competition law being a union composed of enterprises. The decisions of associations of enterprises are directly related with the protection of the competitiveness of the relevant market because it is highly possible for the decisions and actions of the associations of enterprises to constitute a breach of competition in terms of goal or effect. In this respect, the effect of the decisions of associations of enterprises is analysed. Besides the influence of the European Union on the competition law is reviewed. Furthermore the awards of the Turkish Competition Authority are taken into consideration and the principles are determined. Certain propositions are made concerning the interpretation of the decisions of associations of enterprises and the development of the Turkish Competition Law. Keywords : Associations of Enterprises, Decisions of Associations of Enterprises, Competition Law