Çevre suçlarında şirketlerin cezai sorumluluğu
La responsabilité pénale d'entreprise dans les infracions contre l'environnement
- Tez No: 217743
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde, şirketler tarafından gerçekleştirilen çevre kirlilikleri giderek artmakta alınan siyasi, iktisadi, sosyal ve hukuki nitelikteki önlemler yetersiz kalmaktadır. Rekabet ortamı içinde kural tanımaz bir biçimde hareket eden şirketlerin yaptıkları çevre ihlalleri, çevresel değerleri ve insan yaşamını tehdit eder bir hal almıştır.Tezimizin amacı, çevre suçlarının genel yapı ve unsurları göz önünde bulundurularak Türk Hukuku'nda şirketler tarafından gerçekleştirilen bir çevre suçunun fail veya faillerinin kimler olabileceğini ortaya koymak ve bu faillere ne gibi yaptırımların uygulanabileceğini tespit etmektir.Çalışmamız sonucunda görülmüştür ki, mevcut hali ile Türk Ceza Hukuku, çevrenin korunmasında zayıf bir ceza sistemi getirmiş, çevre ve ekonomi arasında süre gelen çatışmada, ekonomik değerlere çevresel değerlerin üstünde yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the level of pollution increases unceasingly by the activities of the companies and the political, economic, social and legal precautions are not sufficient to decrease it. Consequently, under the conditions of high competition, their economic activities which are not subject to the regulations, by degrading environmental quality, started to threaten the human life.The objective of this memory is, while taking into account the structure and the causes of an environmental crime, to identify, within the framework of the Turkish law, the persons in charge for such a crime committed by the companies and to determine the sanctions to apply.Our study shows clearly that the Turkish criminal law, in its current status, has an inefficient punishment system with regard to the protection of environment, and that it gives the priority to the economic interests and not to the environmental values.