Mülkiyet hakkının teminat amaçlı devrine yönelik inançlı işlemler
Fiduciary transactions for the purpose of transfer of property as collateral
  1. Tez No: 217750
  2. Yazar: AHU AYANOĞLU MORALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEN KUNTALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Taşınır veya taşınmaz bir nesne üzerindeki mülkiyet hakkının teminat teşkil etmek üzere alacaklıya devredildiği teminat amaçlı inançlı işlemler bütünüyle iktisadî hayatın ihtiyaçlarından doğmuş bir nesnel teminat işlemidir. İsviçre ve Türk hukuk düzenlerinde bu işlemler pozitif bir dayanaktan yoksundur; uygulamada ortaya çıkan sorunlar büyük ölçüde doktrin ve yargı kararları ışığı altında çözülmektedir. İnanç sözleşmesinin hukukî niteliği ve bu ilişkiye uygulanacak hükümler, işlemin geçerlilik şartları karşısındaki durumu, inanan ve inanılanın hak ve borçları vb. meseleler doktrinde halen tartışılmaktadır. Anahtar kelimeler : İnançlı işlem, inançlı mülkiyet devri, nesnel teminat.
Özet (Çeviri)
Fiduciary transactions for the purpose of transfer of property as collateral are a sort of security transaction. These operations are not covered by law in Swiss ant Turkish laws; the problems related to the legal nature of the operation, the validity and the parties? rights are controversial and resolved in the light of the doctrine and the jurisprudence. Despite the lack of any legislation, these operations have a distinctive practice and the Turkish Supreme Court have a rich jurisprudence on the subject. Keywords : Fiduciary transfer, security, collateral.