Üreticinin ayıplı ürününün sebep olduğu zararlar nedeniyle üçüncü kişilere karşı sorumluluğu
Product liability of the producer
- Tez No: 217751
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDEN KUNTALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Dünya genelinde 1980'lerden sonra yaşanan ayıplı ürünlerin sebep olduğu ciddi boyuttaki zararlar, ayıplı ürünlerin toplum sağlığına ve insan hayatına karşı tehdit oluşturduğunu, belirgin bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Bir tarafta uluslararası alanda yaygınlaşarak çalışan dev üretici firmaların (?multinationals?) yer alması, diğer tarafta tüketiciler, sorunun taraf eşitliği olmayan bir kulvarda çözümlenmesini dayatmaktadır. Bu nedenledir ki, tarafların eşit olduğu sorunları temel alan genel kusur sorumluluğu kuralları üreticinin sorumluluğu alanında yetersiz kalmakta ve tüketicileri, üstesinden gelemeyecekleri zorluklara itmektedir. Bu nedenle ülkemizde bu konunun özel olarak düzenlenmesi gerekmektedir ve bu çalışma ile de bu husus incelenmektedir. Anahtar kelimeler : Ürecitinin sorumluluğu, kusursuz sorumluluk, güvenlik ayıb
Özet (Çeviri)
Especially after 1960s following to faulty product crises a movement to a stricter liability for producers started to be disputed. Firstly in USA in 1960, strict liability for defective products has been accepted for producers as a general rule. Although it has also been disputed in Europe it has taken the Europeans too long to accept a serious regulation about product liability. Only in 1985 the European Union has accepted the Directive 85/374 on product liability, which has been approved and applied by all members states. On the other hand, although in the middle of the danger, Turkey has not accepted yet any applicable regulations on the subject. We are saying applicable regulation because; actually the government has accepted a regulation on product liability on 2003 which is a bad translation of the Directive 85/374 of EU. This regulation is not applicable since it is contrary to law. In the theses submitted, we have defended that Turkey should rapidly accept an applicable regulation for strict liability on product liability. Until such a regulation, our country is under the risk of being a defective product paradise since, the producers will prefer to sell their defective products in Turkey which they could not put into circulation in USA and Europe due to their strict regulations. This also means that our consumers are under a serious risk of danger under the current legal system. Keywords : Product liability, strict liability, defective product.