Les media du pouvoir, le pouvoir des media
İktidarın medyası, medyanın iktidarı = The media of the power, the power of the media
- Tez No: 217754
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA UĞUR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Medyanın iktidarı mı, ?ktidarın medyası mı? Bu soru toplumsal hayata ve bu hayatı düzenleyen iliskilere dair sorunsalların kökünde bulunan hakimiyet sorunu üzerine kurulmustur. Antik Yunandan baslayıp, otoriter, totaliter, fasist rejimlere kadar iktidar ve bağımsızlık sorunu siyasetin dısında iletisim alanını da her zaman etkilemistir. Gerçeklestikleri döneme uygun olarak, iletisim üzerine yapılan arastırmalar, gelistirilen teoriler o dönemin politik akımlarını yansıtan bir ayna görevi teskil etmektedir. Zira toplumun düzenlenmesi, ortak hayatı yönettiği kabul edilen bir üst makamın varlığını gerekli görmektedir; ki bu, iktidarı elinde bulunduranların yetkilerinin bir bölümünü toplumun bir veya birden fazla üyesine bırakmasını içeren anlasma anlamına gelmektedir. Kontrol ve toplumun kaderine yön vermede söz sahibi olma isteğinin kaçınılmaz olduğu bu durumda iletisim araçları ortaya çıkmıstır. Medya bir toplumun mesaj ve bilgilerin iletimi,saklanmasi, kulturel ve politik olaylarin guncellestirilmesinden olusan uc ana fonksiyonun tumu veya bir kisminin yerine getirilmesini saglayan butun iletisim sistemlerini belirtir. O halde medyayı bireyler veya gruplar arasındaki iliskileri sağlayan araçlar olarak tanımlayabiliriz. Ancak verdikleri mesajlar tarafsız değildir. Bakıs açısına göre farklılık göstererek; kimi zaman mesajı veren mesajı alanı etkiler; kimi zaman ise mesajı alan kendi kisisel yorumunu katarak o mesaja bir anlam yükler. En basit bir iletisim akısında bile bu iki örnek dısında iletilmek istenen mesaja istediği sekli veren bir aracı bulunmaktadır. Bizim için problem teskil eden kesinlikle tarafsız ve masum olmayan kitle iletisim araçlarının yani bu aracın etki derecesini ve gücünü ayni zamanda da politik, ekonomik ve sosyal limitlerini anlayabilmektir. Anahtar kelimeler : Medya, demokrasi, toplum
Özet (Çeviri)
The power of media or the media of power? This question is based on the problem of domination which is situated at the origin of all the problematics concerning the social life and the relations organizing this one. As from the Ancient Greece to authoritarian, totalitarian, fascist regimes the question of power and sovereignty has always influenced the communication domain beyond the political domain. Researches on the communication and developed theories according to the period in which they have been realized constitute a mirror for the political currents. Because, the organization of the society necessitates a superior authority which is expected to govern a common life which means an agreement of the natural sharer of power who leave some of their power to one or many members of the society. In this condition where the control and the will of participating to determination of the destiny of society become inevitable the means of communication appear. Media determines all the system of communication which allows to the society to realize three essential fonctions which are: the conservation, the communication of the messages and knowledge and the update of the political and cultural events. Therefore, the media can be considered as an instrument establishing relations between the individuals or the groups. But the messages are not neutral. According to the different point of views, sometimes transmitter influences the receiver or receiver gives a sense through its personal interpretation. Even in a simple flow of communication besides these two exemples, there is also a mediator which is capable of manipulating the message. The problem for us is; to know the degree and the power of influencing of the mediator which is the mass media being not neutral and innocent and also to know its political, economic and social limits. Keywords :Medias, democracy, society