Türk Ceza ve Ceza Usul Hukukunda uzlaşma kurumu
The victim-offender mediation in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 217765
  2. Yazar: MUALLA BUKET SOYGÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DUYGUN YARSUVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ceza hukukunda mağdurun korunması ve yargılamanın kısaltılması amacıyla ortaya atılan onarıcı adalet fikri ve uyuşmazlıkları yargı dışı usullerle çözme eğilimi, somut uygulamasını ?fail- mağdur arabuluculuğu? olarak adlandırılan alternatif uyuşmazlık çözüm yolunda bulmuştur. Cezai uyuşmazlığın, fail ile mağdurun tarafsız bir üçüncü kişi aracılığıyla bir araya getirilmesi suretiyle muhakeme dışında çözülmesini ifade eden bu usul, 1970'li yıllarda Anglo-Sakson hukuk sistemini benimseyen ülkelerde doğmuş ve ilk olarak özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanmıştır. Günümüzde ise Kıta- Avrupası hukuk sistemlerini hızla etkisi altına almak ve ceza hukukunda da uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Türk Ceza Hukuku mevzuatında 2005 yılında gerçekleştirilen yasa değişiklikleri kapsamında ?uzlaşma? adıyla uygulamaya konulan kurumun, kamu davasının mecburiliği ilkesinin geçerli olduğu sistemimizle bağdaşırlığı, ceza ve ceza usul hukukunun temel ilkeleri ve özellikle sanık hakları bakımından incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Uzlaşma, Fail-Mağdur Arabuluculuğu, Onarıcı Adalet, Alternatif Uyuşmazlık Çözümü, Muhakeme Dışı Sistem
Özet (Çeviri)
The Restorative Justice concept and tendance resolving criminal conflicts out-of legal procedure which is sourced from the necessity of the protection of the victim and reducing criminal proceedings, formalised an alternative dispute resolution, called ?victimoffender mediation?. This method, by which the resolution of criminal conflict has been realised out of the judicial proceedings by the mediation of neutral third person, has been arose among the common law countries in 1970?s, and initially implemented in civil law conflicts. Recently, it has been speedly effecting the civil law countries and also criminal law. This method was also put into force in Turkish Criminal Law under the name of ?uzlaşma? with the context of total amendment in criminal legislation, in 2005. In this study, the compatibility of this method in our legal system which is based on ?compulsion of public prosecution? from the point of view of basic principles of criminal and criminal procedure law, and also the rights of defendant. Keywords :Mediation, Victim-Offender Mediation, Restorative Justice, Alternative Dispute Resolution/ADR, Diversion,