Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararları ışığında Türkiye'de ifade özgürlüğü
European Court of Human Rights and supreme court in the light of freedom of expression in Turkey
- Tez No: 433745
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM BECERİK YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İfade özgürlüğü modern toplumlarda tartışmasız bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özgürlük, geniş anlamda düşünce, din, vicdan ve toplanma özgürlüğünü de içerir. Dar anlamda ise bireyin duygu ve düşüncesini kural olarak herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın her türlü meşru yöntemle dışa vurumu şeklinde vücut bulur. İfade özgürlüğü, bilim ve sanatın gelişmesi için çok önemli bir fonksiyon ifa eder. Aynı zamanda toplumun yönetime katılması hususunda da özellikle basın yoluyla doğrudan etkili olmaktadır. Bu itibarla, basın özgürlüğü, özünde ifade hürriyetinin özel bir görünümü niteliğindedir. Demokratik toplumlarda, ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olarak evrensel kabulü doğrultusunda, pozitif hukukta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesi ve yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve devamı maddelerinde bu özgürlüğün muhtevası belirlenmiş, sınırlama sebepleri tahdidi olarak sayılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay, ifade özgürlüğünün başka özgürlüklerle çatışması halinde hangi hak veya özgürlüğe hangi sebeple üstünlük tanınacağını karar vermekle yükümlüdür. Bu nedenle hakem kurumlar olan mahkemeler ifade özgürlüğü ile başka meşru menfaatler arasında çıkan çatışmalarda evrensel hukukun temelinde pozitif hukuka göre karar verecektir.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression emerges as an indisputable value in our modern society. This freedom in the broadest sense of thought, religion and conscience includes the freedom of assembly. In the narrow sense, as a rule without being subjected to any restriction of the individual's thoughts and feelings as a manifestation by every legitimate means to find the body. Freedom of expression, perform a very important function for the development of art and science. At the same time the issue of participation in society is a direct effect of management, especially through the press. Press freedom is essentially a special appearance as a form of freedom of expression emerges. In democratic societies, the universal acknowledgment line as a basic human right of freedom of expression, Article 10 of the European Convention on Human Rights in positive law and also Turkey Constitution's 25th and determined the content of this freedom in the following articles are counted as restriction causes restrictions. European Court of Human Rights and Supreme Court of the Republic of Turkey are obliged to decide which would therefore still recognized superiority which other rights or freedoms into conflict with freedom of expression. Therefore, in the clash between freedom of expression referee corporate courts with other legitimate interests will be decided according to the positive law on the basis of international law.